Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 1.Legalább hány transzformátor...

1.Legalább hány transzformátorra van szükség a legegyszerűbb távezetékrendszerben?

Figyelt kérdés

2. Hány áramkör van a legegyszerűb távvezetékrendszerben?

3. A távvezetékrendszer áramkörében mi az áramforrás, és mi a fogyasztó?

4. Egy falu áramkör. aramforrása?

Előre is nagyon köszönöm a válaszokat! Remélem tudtok segíteni.:)


2021. febr. 15. 19:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Magyarországon így épül fel a villamos energia átviteli rendszer:

– generátor

– közép/nagyfeszültségű transzformátor

– nagyfeszültségű távvezeték

– nagy/középfeszültségű transzformátor alállomás

– középfeszültségű távvezeték (vidéken), középfeszültségű kábelhálózat (nagyvárosokban)

– közép/kisfeszültségű transzformátor

– kisfeszültségű hálózat

– fogyasztó


1. Azt is lehetne válaszolni, hogy a legegyszerűbb amikor a generátor feszültsége megegyezik a fogyasztó feszültségével, akkor egyetlen transzformátorra sincs szükség.

2. A legegyszerűbb távvezetékrendszer egyfázisú, egyetlen áramkör van benne. A gyakorlatban viszont mindegyik háromfázisú legegyszerűbb esetben három vezeték, három áramkör.

3. A feszültségforrás (nem áramforrás) elvileg minden esetben a generátor. Például egy nagyfeszültségű távvezetéket tápláló transzformátort nevezhetnénk feszültségforrásnak, de igazából nem az, mert a transzformátor csak átalakító, az igazi feszültségforrás a transzformátort tápláló generátor. A transzformátor távvezetéket tápláló oldalát inkább táppontnak nevezhetjük. A nagyfeszültségű távvezeték másik végén levő nagy/középfeszültségű transzformátort nevezhetnénk fogyasztónak, de ez sem igazából az. Az igazi fogyasztók a közép és kisfeszültségű hálózat végén vannak.

4. A faluba középfeszültségű távvezeték érkezik, majd – általában a középfeszültségű oszlopon elhelyezett – közép/kisfeszültségű transzformátor táplálja a kisfeszültségű hálózatot, amelynek a végén vannak a fogyasztók. Akkor itt most mi a feszültségforrás? Talán a középfeszültségű távvezeték, de ezt is inkább középfeszültségű táppontnak kellene nevezni.


Nem tudom ezek a válaszok megfelelők-e, de a kérdések eléggé furcsák és nem is egészen egyértelműek.

2021. febr. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A kérdéseket pedig a tanár adta fel, igazából én se értettem annyira.
2021. febr. 16. 09:43
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem az elvárt válasz az elsőre az, hogy kettő.
2021. febr. 16. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.

3#-as, igen, ha ragaszkodunk hozzá, hogy legyen transzformátor, akkor valóban kettő a jó válasz. Az egyikkel feltranszformáljuk a generátor feszültségét, hogy kisebb veszteséggel lehessen továbbítani a villamos energiát, a másikkal a távvezeték másik végén letranszformáljuk a fogyasztói feszültségre.

2021. febr. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!