Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy sí 76000 Ft januárban....

Edda8 kérdése:

Egy sí 76000 Ft januárban. Felemelték az árát. Nyáron akciózták kétszer annyi %-al csökkentették az árát, mint amennyivel megemelték. A mostani akciós ára 71820 Ft. Hány %-os volt az első áremelés? Másodfokúval, hogy oldom meg?

Figyelt kérdés

#% os ár emelés majd csökkentés #eredeti ár %-os emelés, majd csökkentés utáni ár
2021. febr. 21. 10:41
 1/4 anonim ***** válasza:

Egymás után rakod a szorzásokat, mert a másodikban az előző eredményét használod. Mint a kamatos kamatnál.

76000*(1+x)*(1-2x)=71820

(1+x)*(1-2x)=0,945

-2x^2-x+1=0,945

-2x^2-x+0,055=0

másodfokú megoldóképletbe: a=-2, b=-1, c=0,055

x1=-0,55 / negatív áremelés?! 🤨

x2=0,05

2021. febr. 21. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"negatív áremelés?!"


Ritkán tanítják, de általában, amikor felírunk egy egyenletet, akkor meg kell(ene) határozni az egyenlet alaphalmazát (gyakorlatilag kikötést írunk rá, a feladat jellegéből fakadóan). Tehát x>0, így az egyenletnek nem lehet negatív megoldása (illetve lehet, csak az a feladatnak nem lesz megoldása).

Ez olyankor lehet érdekes, amikor egy egyenletre végelen sok megoldást kapunk, ezért is nem fektetnek nagy hangsúlyt a tanítására.

2021. febr. 21. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Értem, de szerettem volna hogy a kérdező gondolkodjon el, hogy hogy lehet (vagy nem lehet) ez.
2021. febr. 21. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy ez volt a célod, és én is csak ezzel a célzattal írtam, amit írtam, nem azért, hogy "lecsesszelek".
2021. febr. 21. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!