Gerzsom69 kérdése:

Tudnátok segíteni? Fizika házi feladat

Egy 72 km/h sebességgel kanyarodó teherautó platóján egy 120 kg-os láda van. Mekkora a tapadási súrlódási együttható a láda és a teherautó platója között, ha a láda a 90 m sugarú kanyarban nem csúszik meg?

2021. ápr. 16. 14:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Itt csak az határozható meg, hogy minimum mekkora.

A centripetális erő, ami a körmozgás dinamikai feltétele jelen esetbem csakis a súrlódási erőből ered.

Annyi tehát a dolgod, hogy a megfelelő képleteket a tankönyvből kikeresve a súrlódási erőt egyenlővé teszed a centripetális erővel.

Ekkor kapsz egy értéket a súrlódási együtthatóra, aminél akár nagyobb is lehet, de annyi biztosan. Azért lehet nagyobb, mert lehet, hogy kicsit nagyobb sebességnél még mindig nem csúszik meg a láda.

2021. ápr. 16. 14:29
 2/2 anonim ***** válasza:

1-es jól írja.


A centripetális erő itt egyenlő a súrlódási erővel. A lényeg az, hogy megértsd, hogy meg kell vizsgálnod azt az erőt, ami a kanyarban hat a testre. És az lesz egyenlő a centripetális erővel. Ugyanis az az erő, ami a kanyarban a testre hat, az a centripetális erő és itt csak a súrlódási erő hat rá, ezért egyenlő vele.


Tehát felírva: centripetális erő egyenlő a súrlódási erővel:

Fcp = Fsúr

m*v^2÷r = mű*mg (Fsúr-t úgy kapod meg, hogy összeszorzod a nyomóerőt művel, a nyomóerő pedig egyenlő mg-vel, így Fsúr=mű*mg)

Ezután behelyettesítesz:

120*20^2÷90 = mű*1200 /÷1200

mű = 0,44 (nincs mértékegysége)

2021. ápr. 16. 15:28