Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Genetikai feladatokban tudnáto...

Genetikai feladatokban tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szükségem lenne néhány bioszos agyra! :) 11.osztályos feladatokban tudnátok nekem segíteni? Nem húzom tovább a szót, a feladatok ezek lennének:

1. Hogyan öröklődik a virág színe

2.Hogyan öröklődik a virág alakja (szimmetriája)?

3. Melyek lehetnek az ivarsejtek allélkombinációi?

4. Az első nemzedék két példányát keresztezve piros és kétajkú, fehér és kétajkú, piros és sugaras szimmetriájú és fehér és kétajkú, piros és sugaras szimmetriájú és fehér és sugaras szimmetriájú egyedeket kapunk. Melyik alak és színkombombináció valószínűsége lesz a második nemzedékben?

a) 1:1

b) 2:16

c) 3:16

d) 6:16

Ha tudtok legalább egy feladatra is valami szuper helyes válászt azt nagyon megköszönném nektek, ha nem tartanának magatokban! Előre is köszönöm nektek, legyen szép napotok! :)



2021. ápr. 28. 11:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Az gondolom nem nagyon tűnt fel, hogy a feladatok egy előtte levő szövegre vonatkoznak, ami kb így szokott kinézni "fehér, szimmetrikus virágú tököt kereszteztünk sárga, aszimmetrikus virágú tökkel, a 165 utódból 45 sárga aszimmetrikus stb stb lett". Enélkül kb nem nagyon lehet megszülni, hogy mégis mi hogyan öröklődik. De hallod ennyi ésszel még szerencse hogy levegőt venni nem felejtesz el.
2021. ápr. 28. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Csatlakozom az elsőhöz. Azért válaszolok, hogyha megjön a feladat első fele, akkor tudjak ismét válaszolni.
2021. ápr. 28. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Elnézést, hogy nem írtam le, teljesen hülye vagyok! :)

A szöveg:

Az oroszlánszáj (tátika) egy kerti dísznövény. Ha egy piros színű és kétajkú, valamit fehér színű és sugaras szimmetriát mutató virágú példányt egymással keresztezik (mindkét esetben mindkét tulajdonságra nézve homozigóta egyedekről van szó), akkor az első nemzedékben csupa rózsaszínű és két ajkú virágot kapunk. Írd fel a keresztezés menetét is!

2021. ápr. 28. 18:09
 4/6 A kérdező kommentje:

Végül sikerült megoldanom, de köszönöm azoknak akik segíteni akartak csak én elb@sztam!

A válaszokat leírom, ha esetleg még valakinek egyszer az életben kellenének.

1.intermedier

2.Domináns-recesszív öröklésmenet

3. piros: A1A1 kétajkú: BB, Bb fehér: A2A2 sugaras: bb rózsaszín: A1A2

Allélkombinációk: A1A1BB, A1A1Bb, A1A1bb, A2A2BB, A2A2Bb, A2A2bb, A1A2BB, A1A2Bb, A1A2bb

4. a) fehér színű sugaras

b) rózsaszínű sugaras

c) fehér színű, kétajkú

piros színű, kétajkú

d) rózsaszínű, kétajkú

2021. ápr. 29. 11:49
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Intermedier: korrekt. Domináns-recesszív: korrekt.

A 3-as esetében ha a szülőkre érti (szeritnem arra érti, de sajnos a gimis feladatoknál mindig van egy kis gondolatolvasás faktor), akkor:


piros kétajkú szülő: gamétái: csak A1B (gamétákról van szó, tehát haploid!!!)

Fehér sugaras szülő: csak A2b


A többi amiket a 3-ashoz írtál, nem ivarsejt.


4-es

a) ugye nem 1:1 hanem 1:16 akar lenni.

nem csak a fehér sugaras, hanem a piros sugaras is 1:16

A többi jó.

2021. ápr. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. ápr. 29. 12:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!