Hogyan oldanád meg ezt a valószínűségszámítási feladatot?


Ha A,B tetszőleges események, akkor


|P(AB)-P(A)P(B)|≤ 1/4



2021. máj. 12. 13:54
 1/4 anonim ***** válasza:
42%
Hogyan? Pl. elővenném a matekkönyvem erről szóló fejezetét.
2021. máj. 12. 14:09
 2/4 krwkco ***** válasza:
91%
Ezt nem megoldani kell, hanem bizonyítani, hogy általánosan igaz.
2021. máj. 12. 15:27
 3/4 anonim ***** válasza:

A felső becslés nem nehéz, mert tudjuk, hogy P(AB)≤ P(A) és P(AB)≤P(B).

Ekkor P(AB)-P(A)P(B)≤ P(AB)-[P(AB)]² ≤ 1/4, hiszen az x(1-x) alakú függvény maximuma 1/4.

2021. máj. 12. 17:13
 4/4 anonim ***** válasza:

Az alsó becslés kicsit számolósabb, de kijön az is.


Legyen X az alaphalmaz, ekkor bármely A,B eseményre igaz az, hogy


P(A)P(B\A) ≤ P(A)P(X\A) = P(A)(1-P(A)) ≤ 1/4, hiszen B\A ⊆ X\A


továbbá bármely A, B eseményre az is igaz, hogy


P(B) = P(AB) + P(B\A)


Ezt beszorozva P(A)-val és kihasználva a fenti egyenlőtlenséget meg azt, hogy P(A) ≤ 1 :


P(B)P(A) = P(AB)P(A) + P(B\A)P(A) ≤ P(AB) + 1/4


Átrendezve:


-1/4 ≤ P(AB) - P(A)P(B)

2021. máj. 12. 23:03