Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Szófajokat valaki letudná...

Szófajokat valaki letudná nekem érthetően írni?

Figyelt kérdés
Már 30x végig olvastam a tananyagot, hallgattam youtube videót, de még mindig nem értem. Annyira száraz számomra. 9.osztály
2021. máj. 12. 19:04
 1/4 anonim ***** válasza:
88%

Azt kell csak tudnod, hogy mi a kérdőszava;


Főnévre úgy kérdezel, hogy „Mi?”

Igére úgy kérdezel, hogy „Mit csinál?”, vagy „Mi történik vele?”.

Melléknévre úgy kérdezel, hogy „Milyen?”

És így tovább.

2021. máj. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Amit a felső írt. Aztán ha kapsz egy szót aminek meg kell állapítani a szófaját akkor megnézed, hogy melyik kérdés illik rá. Pl: olvas. Ez láthatóan egy cselekvés, azokat meg csak csinálni lehet, így a hozzá illő kérdés a mit csinál? Ez pedig az ige kérdése. És így tovább.


Ha egyáltalán nem tudsz hozzákezdeni, akkor próbáld végig az összes kérdést, egyszer csak megtalálod, hogy melyikre ad választ a szó. Csak ez a hosszadalmasabb megoldás.

2021. máj. 12. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, és a Főnévi igenevet, melléknévi igenév ezeket, hogy különböztetem meg?
2021. máj. 13. 09:09
 4/4 anonim ***** válasza:
95%

A főnévi igenév a legegyszerűbb. A kérdése: Mit csinálNI? Két módon tudod megtalálni:

1.) Megkeresed azt a szót, amely a 'mit csinálni kérdésre válaszol a mondatból.

2.) Keresel egy szót, ami '-ni' -re végződik (Pl. olvasni). Ez után ellenőrzés képpen megnézed a szótőt (jelen esetben az olvas). Majd megnézed, hogy ige-e. (Mit csinál? Olvas. Válaszol a kérdésre, azaz ige). Ha ige, akkor tuti hogy főnévi igenév és nem valami random szó, ami véletlenül '-ni'-re végződik.


Melléknévi igenév:

Ez kicsit bonyolultabb, mert több ragja van .

Kérdései:

Mit csináló? (Író/ Kerítő)

Mit csinálandó? (Írandó/ keritendő)

Mit csinált? (Írt/ kerített)


Megtalálhatod így:

1.) Keresel olyan szót, amely válaszol ezen kérdésekre.

2.) Vagy keresel egy szót amely -ó/-ő/-andó/-endő/-t/-tt -re végződik, majd megnézed, hogy a szótő ige-e. (Mit csinál? Ír, kerít)


Határozói igenév:

Ez olyan nehézségű mint a melléknévi, azaz itt is több a rag.


Kérdései:

Mit csinálva? (írva/énekelve)

Mit csinálván? (írván/énekelvén)


Megtalálhatod:

1) keresel olyan szót a mondatban, amely válaszol a kérdésekre.

2) Keresel olyan szót, amely végződése: -va/-ve/-ván/-vén, majd megnézed, hogy a szótő ige-e.

2021. máj. 13. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!