Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megcsinálni az...

Hogy kell megcsinálni az alábbi kémia emelt színtű feladatot? Valaki le tudja nekem érthetően vezetni és megoldani?

Figyelt kérdés

Az alábbi elnevezések közül van olyan, amelyik létező vegyület helyes neve, de olyan is, amelyik hibás elnevezés vagy a vegyület nem létezik:

1,1-dimetilciklohexán

1,1-dimetilbenzol

1,1-dimetilhexán

Irja fel a nevek alapján a vegyület szerkezeti képletét és állapítsa meg, melyik elnevezés hibás, és miért?



2021. okt. 15. 19:35
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát a rajzolás remélem menni fog

- 1 hatszög, egyik csúcsáról 2 metilcsoportot (-CH3) odahúzol - ez az 1,1-dimetil-ciklohexán

- az 1,1-dimetilbenzol-ra én azt mondom, hogy talán ő a nem létező, mivel dimetil-benzolt én csak 1,2 (orto), 1,3 (meta) és 1, (para) helyzetben láttam. Valószínűleg benzolgyűrű egyetlen szénatomjára nem tudsz rámetilezni két metilcsoportot is. (szerkezeti okokból)

- ha megpróbálod lerajzolni az 1,1-dimetil-hexánt, akkor rá fogsz jönni, hogy miért hibás az elnevezés. Nem 6 szénatomból áll a leghosszabb lánc, amit fel tudunk ismerni, hanem hétből, hiszen a név alapján a kezdő szénatomon van két metilcsoport. Ergó, abból az egyiknek kell lennie az első szénatomnak. A vegyület helyes neve: 2-metilhexán.

Ciklohexánnál ez azért nem jön elő, mivel ott a ciklikus láncot nézzük.

2021. okt. 16. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 sadam87 ***** válasza:
100%

1,1-dimetilbenzol valóban nem létezik, aromás gyűrűben levő szénatomnak csak egy szabad vegyéteke marad.

"A vegyület helyes neve: 2-metilhexán."

Pontosabban 2-metilheptán (a korábban leírtak miatt).

2021. okt. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
sadam87 köszi a javítást! ^^
2021. okt. 16. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!