Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Levezetné nekem valaki illetve...

Levezetné nekem valaki illetve elmagyarázná?

Figyelt kérdés
6.4. Egy számtani sorozat első három tagjának összege 39. Ha az első tagot 5-tel, a harmadik tagot 6-tal csökkentjük, a negyedik tagot 25-tel növeljük, akkor az így kapott 3 szám mértani sorozatot alkot. Mekkora az eredeti sorozat differenciája?

2021. nov. 27. 13:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ilyen feladatoknál az szokott a trükk lenni, hogy nem az első, hanem a második tag szerint írod fel a tagokat. Ha a második tag x, akkor az első x-d, a harmadik x+d. Ha ezeket összeadod, akkor 3x-et kapsz, ennek az értéke jelen esetben 39, tehát


3x = 39, ennek a megoldása x=13, tehát megtudtuk, hogy a sorozat második tagja 13. Tehát a tagok felírhatóak így:


13-d ; 13 ; 13+d ; 13+2d


A szöveg szerint változtassuk meg a sorozat tagjait;


8-d ; 13 ; 7-d ; 38+2d


Most az első, a harmadik és a negyedik tag mértani sorozatot alkot, így viszont a szomszédos tagok hányadosa egyenlő kell, hogy legyen:


(7-d)/(8-d) = (38+2d)/(7-d)


Innen egyenletrendezés után egy másodfokú egyenletet kapsz. Innentől be tudod fejezni?

2021. nov. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Igen, innen már be tudtam fejezni.
2021. nov. 27. 19:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!