Egy kémia feladat befejezésében kérhetek egy kis segítséget?


300,0 g ecetsavoldatot 547,3 g, 27,19 m/m%-os NaOH-oldat közömbösít. A keletkező oldatból 20 °C-on 126,48 g CH3COONa * 3 H2O összetételű só kristályosodik ki. Hány tömeg%-os volt az ecetsavoldat, és 20 °C-on 100,0 g víz hány g vízmentes nátrium-acetátot old?


Az ecetsavoldat tömegszázalékát sikerült kiszámolnom, ami 74,4 %.

Viszont azt, hogy 20 °C-on 100,0 g víz hány g vízmentes nátrium-acetátot old, nem sikerült. Valaki le tudja vezetni légyszíves?



2022. márc. 26. 16:02
 1/2 anonim ***** válasza:

547,3 g 27,19 m/m% NaOH -> m NaOH = 547,3*27,19/100= 148,81 g NaOH

M NaOH = 40,01 g/mol

n NaOH = 148,81/40,01= 3,71 mol


NaOH + CH3COOH = CH3COONa + H2O

3,71 mol-> akkor az ecetsav is annyi kell legyen és a nátrium-acetát is ennyi lesz

M ecetsav = 60,05 g/mol

m ecetsav = 3,71mol*60,05 g/mol = 222,785 g

%m/m = 222,785/300 = 74,3 % -> jól számoltál


össztömeg: 547,3+300 g = 847,3 g

kiválik: 126,48 g

marad: 720,82 g


M nátrium-acetát 3-hidrát: 136,08 g/mol

n = m/M 126,48g/136,08 g/mol= 0,9295 mol -> ennyi vált ki

oldatban marad: 3,71-0,9295 = 2,7805 mol


oldatban maradó vízmentes nátrium-acetát tömege: 2,7805 mol * 82,03 g/mol= 228,05 g

a víz tömege a 720,82 g oldatban: 720,82-228,05 = 492,77 g


mennyit old 100 g víz aránypárral számolva: 228,05/492,77*100 = 46,27 g

(492,77 g víz old 228,05 g-ot akkor elosztva a 228,05 g-ot 492,77-tel majd 100-zal megszorozva megkapod mennyit old 100 g víz).

2022. márc. 26. 16:18
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm! Ezt esetleg ki lehett volna számolni valahogy a keverékes egyenlettel is? Én arra tippeltem volna, hogy


w(ecetsav)*m(ecetsav o)+w(NaOH)*m(NaOH o)= w(visszamaradó)*m(visszamaradó)*w(kiváló)*m(kiváló)


a w(kiválót)-t ki lehet számolni, és ugye az m(maradó)-t keresnénk, hogy abból utána kiszámoljam a só tömegét. De ehhez tudni kéne a w(maradó)-t, amihez semmi ötletem nincsen. Azt ki lehetne valahogy, vagy ez az ötlet teljesen rossz ide?

2022. márc. 26. 16:30