Hogyan számoljam ki a paralelogramma magasságát, ha meg van adva az oldalai és szögei?


2022. dec. 10. 16:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha behúzod a (belső) magasságot, akkor az egy derékszögű háromszöget vág le a paralelogrammából, ennek a háromszögnek ismered az átfogóját és a kérdéses oldallal szemközti szögén, onnan pedig szinusszal.

Ha a paralelogramma tompaszöge van megadva, akkor kívülre kell rajzolnod a háromszöget, a derékszögű háronszög egyik hegyesszöge 180°-(adott szög) nagyságú lesz, szintén szinusszalt tudsz számolni.

Ha a paralelogramma egyben téglalap vagy négyzet is, akkor a magasságok megegyeznek az oldalakkal.

2022. dec. 10. 16:34
 2/6 Baluba ***** válasza:

Ne feledjük, hogy egy paralelogrammának két különböző magassága van.

Két ötlet:

1) Behúzol egy magasságot, méghozzá úgy, hogy a behúzott magasság, egy oldal és egy oldaltöredék egy derékszögű háromszöget határoz meg. Itt egyszerűen felírsz az ismert szögre (nem a 90 fokosra!) egy megfelelő szögfüggvényt, ami megadja az ismert oldal és a magaság arányát.

2) A paralelogramma területét különböző módokon ki tudjuk számolni, T=a*b*szin alpa=a*m_a=b*m_b. Mivel a, b és alpha adott, ki tudod számolni m_a és m_b értékét is.

2022. dec. 10. 16:35
 3/6 A kérdező kommentje:
Ha behúzom a magasságot, akkor lesz a derékszögű háromszög, és onnan pitagorasz tétellel ki tudnám számolni a magasságot, de azt nem tudom hogy az "a" oldalból hány cm lesz.
2022. dec. 10. 16:48
 4/6 Baluba ***** válasza:
100%

Kérdező: Ezért nem Pitagorasz tételt írtunk, hanem szögfüggvényt, egészen pontosan szinuszt.

[link]

2022. dec. 10. 16:51
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
A Pitagorasz-tételhez ismerned kellene, hogy mekkora szakaszt vág le a magasságvonal a paralelogramma oldalából. Azt hogyan számítod ki? Tudom, ha a magasságot szinusszal kapod, akkor ezt koszinusszal.
2022. dec. 10. 20:14
 6/6 anonim ***** válasza:

A fehér négyjegyű függvénytáblázat benne van a képlet.


59. oldalon van benne a képlet. Link: [link]


T = a×m = a×b×sin(α)


Tehát:


a×m = a×b×sin(α)

m = b×sin(α)

2022. dec. 10. 21:16