Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mozaik 10 biológia, ezt a...

Mozaik 10 biológia, ezt a bázishármasos táblázatot hogy kell kitölteni? Sos

Figyelt kérdés
[link]

2023. ápr. 4. 15:13
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ehhez azt kell tudni, hogy a DNS-ben a citozinnal (C) szemben guanin (G) van, és fordítva, adeninnel (A) szemben pedig timin (T), és fordítva is. Ezt úgy lehet megjegyezni, hogy a betűk formáját tekintve szögletes a szögletessel, gömbölyű a gömbölyűvel kapcsolódik össze (hidrogénhíd-kötésekkel) A-T, T-A, C-G, G-C. Illetve azt kell még tudni, hogy RNS-ben nincs timin, hanem helyette uracil (U) van, vagyis az adeninnel szemben uracil lesz ott, ami már RNS és nem DNS. Az első bázishármasnál tehát ezek lesznek a megoldások:

Ha a DNS néma szálán CGA van, akkor vele szemben az aktív szálon: GCT van. Az ehhez kapcsolódó mRNS bázishármasa ugyanaz lesz, mint az eredeti DNS néma szálán lévő, mert a megfordítás megfordítása az az eredeti, (lehetne különbség, ha timin következne bele, mert akkor ahelyett uracil kellene, de itt nincs timin,) ezért újra az lesz, hogy CGA, mint a DNS néma szálán. A transzfer RNS antikodonja meg megint ennek a megfordítása lesz, de itt már lenne timin, ami helyett uracil lesz, vagyis GCU (ez meg ugye az aktív szál bázishármasával egyezne meg, ha az uracil helyett timin volna).

Azt, hogy ezek melyik aminosavat kódolják, kicsit logikátlanul vagy a DNS néma szálából, vagy a mRNS szálból (ami ugyanaz, csak timinek helyett uracilokkal) lehet kikövetkeztetni. Ha kódszótárat használunk, amelyben timinek vannak, akkor azt a DNS néma szála alapján kell használni, ha kodonszótárat használunk, amelyben uracilok vannak, akkor azt a mRNS bázishármasai alapján kell használni. Azért írom, hogy logikátlan, mert az aminosavakat a transzferRNS-ek szállítják oda, tehát az antikodonok vannak hozzájuk legközelebb (logikusan is, meg térben is), és az antikodon meg pont a DNS értelmes szálával egyezik meg – leszámítva ugye a timin-uracil különbségeket), és a fehérjeszintézis az az értelmes szálról megy, szóval logikátlan, de így van.

Szóval a kódszótárban - amely a DNS néma szálához igazodik - és az interneten megtalálható a CGA az arginin nevű aminosavat kódolja, de ugyanez lesz az eredmény akkor is, ha uracilos mRNS-hez igazodó kodonszótárat használsz, mert ott is az arginin lesz az eredmény. Én azt javaslom, hogy ez utóbbit használsz, akkor nem zavar meg, hogy miért pont a néma szálat mutatja a kódszótár (valószínűleg azért, hogy a mRNS kodonokhoz képest csak annyi különbsége legyen, hogy az uracilok helyett timineket tartalmaz, és nem pedig minden bázisnak a komplementerét).

Itt van ehhez egy egyértelmű segítség:

[link]

és itt oda is van írva, hogy a mRNS kodonjaihoz kompatibilis.

Alatta pedig egy ugyanilyen feladat.

2023. ápr. 7. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!