Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezekre a kérdésekre kellene...

Ezekre a kérdésekre kellene válaszolnom határidőre. Mik a válaszok? Remélem valaki segít.

Figyelt kérdés

Egy génnek két allélja van, amelyek között teljes dominancia áll fenn. Hány különböző geno-, illetve fenotípusú egyed van a vizsgált jellegre nézve?


Mendel egyik keresztezési kísérletében zöld magvú és sárga magvú, a vizsgált jellegre homozigóta borsónövényeket keresztezett egymással. Az F1 nemzedék valamennyi egyede sárga magvú lett. Az F2 nemzedék terméseiben 2001 sárga és 705 zöld magvú borsószemet számolt. Melyik öröklésmenet jellemző a vizsgált jelleg esetében? Válaszodat a kísérlet eredményeivel indokold! Írd fel a keresztezésekben szereplő egyedek (szülők és utódok) genotípusát!


Homozigóta fekete és homozigóta fehér tollazatú tyúkokat kereszteztek egymással. Az F1 nemzedék valamennyi egyedének szürkéskék árnyalatú lett a tollazata. Melyik allélikus kölcsönhatás érvényesül a tollazat színének öröklődésében? Milyen geno- és fenotípusú egyedek várhatók az F1 nemzedék egyedeinek egymás közti keresztezéséből az F2 nemzedékben?


Két MN vércsoportú ember házasságából milyen geno- és fenotípusú gyermekek születése várható az MN vércsoportra nézve, és mekkora valószínűséggel?


Egy paradicsomfajta termés színe piros és sárga lehet. A piros színt kialakító allél domináns a sárga színt meghatározó alléllal szemben. Tervezz keresztezési kísérletet annak eldöntésére, hogy egy piros termést hozó paradicsom homozigóta vagy heterozigóta-e a termésszínt kialakító génre!



2023. ápr. 6. 10:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Ennyi kérdést ne tegyél fel egy kérdésben, mert nem fognak válaszolni rá, de én most - kivételesen - mégis:


1. 3 genotípus: homozigóta recesszív, homozigóta domináns, és heterozigóta. Viszont csak 2 fenotípus, mert a teljes dominancia miatt a heterozigóta genotípus fenotípusa is ugyanolyan domináns lesz, mint a homozigóta dominánshoz tartozó fenotípus, vagyis csak a homozigóta recesszív fenotípusa lesz ezektől különböző.


2. Domináns-recesszív öröklésmenet, mint ahogyan az előző feladatban is. Ezt az indokolja, hogy az F1 nemzedék fenotípusa megegyezik a homozigóta domináns szülői fenotípussal (ami ebben a feladatban a sárga magos fenotípus), és nem pedig valamilyen köztes állapotú, ami az intermedier öröklésmenetre lenne jellemző [pl. sárgászöld lenne a mag]. De mivel ezek mind heterozigóta genotípusúak, ezért ezek keresztezésekor az F2 nemzedékben 1/4 arányban újra megjelenik a szülői homozigóta recesszív genotípus és a hozzá tartozó fenotípus (zöld mag), és 3/4 arányban a domináns fenotípus, ami részben heterozigóta genotípusból (2/4) és részben homozigóta dominánsból áll (1/4).


3. Az F1 nemzedék fenotípusából - hogy különbözik mindkét szülőétől - azonnal tudjuk, hogy ez intermedier öröklésmenetű, hiszen ha domináns-recesszív lenne, akkor megegyezne valamelyik szülői fenotípussal (pl. mind fekete lenn). Az F2 nemzedékben 1/4 homozigóta fekete, 2/4, vagyis 1/2 heterozigóta szürkéskék és 1/4 homozigóta fehér utódok várhatóak.


4. Két heterozigóta keresztezésekor - mint a fenti feladatokban is az F2 nemzedékekben - 1/4 rész MM, 1/2 rész MN, és 1/4 rész NN genotípusú vércsoportok várhatóak. Mivel itt kodomináns öröklésmenetről beszélünk, vagyis mindkét domináns allél hatása együtt is érvényesül - és mindkettő az M és az N is domináns, a 0 lenne a recesszív, mint az AB0 vércsoportrendszernél, de itt nincs 0 - ezért a fenotípusok megfelelnek a genotípusoknak, vagyis ugyanúgy 1/4 rész MM, 1/2 rész MN, és 1/4 rész NN fenotípus lesznek az arányok.


5. Keresztezni kell az ismeretlen genotípusú piros fenotípusú paradicsomot egy sárga paradicsommal, mert annak - mivel recesszív fenotípusú - biztosan tudjuk, hogy a genotípusa homozigóta recesszív, hiszen máshogy nem nyilvánulhatna meg a recesszív tulajdonsága (sárga szín), és meg kell állapítani, hogy az utódai között előfordulnak-e recesszív fenotípusú (sárga) paradicsomok. Ha igen, akkor az eredeti piros paradicsom is hordozta a recesszív allélt, vagyis heterozigóta volt, ha viszont nem fordulnak elő sárgák, hanem az összes utód piros lesz, akkor az eredeti paradicsom homozigóta volt.

2023. ápr. 7. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!