Hogy kapjuk meg ezekből az arányokból a c1 és c2 koncentrációkat? Kép lent (bázisos oldatok ph számolása)


A feladat fent szerepel, bázis pOH-kat néztük, és a kérdés az volt hogy mennyi az oldatok eredeti pHja. Meg volt adva hogy mennyi lesz a pH, ha összeöntjük az NaOH oldatokat 1:10 és 10:1 arányban, abból pedig megkaptuk fent a pOH-kat ami 4 és 3,6. Abból pedig megkaphatjuk a [OH-] azaz az OH koncentrációját, mert az simán 10^-pOH egyesével, szóval lesz 10^-4 és 10^-3,6 . Ez mind le van irva a feladatba. De a lila bekeretezett résznél hogy kaptuk meg a c1 és a c2 koncentrációját? Az a megoldás része a feladatnak nincs meg, csak a végeredmény. Miket kellett beütni a számológépbe hogy azokat megadja, vagy mi az eljárás?


[link]



2023. ápr. 11. 21:33
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez egy kétismeretlenes egyenletrendszer lesz.

Mivel a feladatban nincs megadva mennyiségi adat és nem is mennyiségi adat a kérdés, ezért megadhatunk mi tetszőlegesen. Aki ezt a feladatot oldotta, első esetben vett 1 dm³-t az egyik NaOH oldatból és 10 dm³-t a másikból, második esetben pedig fordítva (a megadott 1:10 és 10:1 arányok miatt). Híg oldatok esetén a térfogatok összeöntéskor összeadhatók, így a keletkezett oldat térfogata az első és a második esetben is 11 dm³ lesz. Így már ki tudod számolni az első és a második esetben is a keletkezett oldatban lévő oldott anyag anyagmennyiségét, n=V×c képlet alapján. (Első esetben 11×10^-4 M második esetben 11×10^-3,6 M.) Ezután azt kell kihasználni, hogy összeöntéskor az anyagmennyiségek összeadódnak, ahogy a képen is le van írva: n(1)+n(2)=n(össz), tehát erre kéne valahogy felírni az egyenletrendszert.

Nevezzük el az első NaOH kezdeti koncentrációját X-nek, a másodikét Y-nak. Akkor első esetben (szintén n=Vc kélpet alapján) n(1)=1×X n(2)=10×Y, második esetben n(1)=10×X n(2)=1×Y. Innen már könnyen fel tudjuk írni a két egyenletet, a fenti n(1)+n(2)=n(össz) képletbe való behelyettesítéssel:

(I.) 1×X+10×Y=11×10^-4

(II.) 10×X+1×Y=11×10^-3,6

Ha van olyan számológéped, ami ki tud számolni ilyen egyenletrendszert, akkor ezt így ahogy van be tudod ütni. Ha nincs, akkor levezeted papíron. X-re és Y-ra ki fog jönni a két NaOH oldat kezdeti koncentrációja, amiből először pOH-t számolsz, majd abból pH-t. (Az első pH-ja 10,43 lett a másodiké 9,92)

2023. ápr. 11. 23:17
 2/4 A kérdező kommentje:

Aaa másfél órányi szenvedés után már kezdtem feladni, de megmentettél

"(I.) 1×X+10×Y=11×10^-4


(II.) 10×X+1×Y=11×10^-3,6"

Ezzel a résszel, be is pötyögtem a számológépbe és végre kiadta a megkapott számokat, csak nem tudtam addig eljutni. Most számoltam először ilyen egyenletet és nem tudtam a pontos menetét, köszönöm hogy segítettél! Nagyra értékelem ^^

2023. ápr. 11. 23:45
 3/4 anonim ***** válasza:
Ha a számológép használattal problémád van és Casio gépet használsz, akkor ajánlom ezt a videót: [link]
2023. ápr. 12. 00:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Még csak emulátort használok belőle, ezután szerzem majd be, de a használata még kérdéses, szóval ezt a videót is köszönöm ^^ mentettem már le pár használatos videót, csak ezelőtt még nem ütköztem problémába.
2023. ápr. 12. 00:33