Feladatok:

1 feladat:egy 100 ohm és egy 300 ohmos elle állásu fogyasztót párhuzamosan kapcsoltak egy 9V feszültségű árramforrásra

Mekkora a fogyasztók eredő ellenállása? Mekkora a főágban az áram erőssége?

2 feladat:Mekkora az áram folyik fogyasztón, amit 200V feszültségre kapcsolunkb és teljesítmény 60W? Mekkora a fogyasztó ellenállása?

A számolást is szeretném kérni levezetni



2023. ápr. 20. 13:05
 1/4 krwkco ***** válasza:
100%

1.

Mindkét ellenállásra 9V feszültség van kapcsolva. Akkor mekkora a rajtuk átfolyó áram egyenként? És összesen?

Ha ismert az eredő áram és a feszültség, akkor hogyan lehet kiaszámolni az eredő ellenállást? (Ugyanúgy, mintha a két ellenállás helyett csak egyetlen elenállás lenne. Aminek az ellenállása az eredő (vagy helyettesítő) ellenállás.)


"A számolást is szeretném kérni levezetni"

Én pedig azt kérem a többi kommentelőtől, hogy hagyjanak lehetőséget a kérdezőnek a gondolkodásra és ne oldják meg a feladatot, amíg nem tesz látható erőfeszítéseket. :-)

2023. ápr. 20. 13:35
 2/4 anonim ***** válasza:
56%

1. Párhuzamos kapcsolásnál az eredő ellenállás kiszámításához a két ellenállás értékét "replusszolni" kell. Ez azt jelenti, hogy a két ellenállás szorzatának értékét osztani kell a két ellenállás összegének értékével. Vagyis R(e)=100*300/(100+300) ohm=30000/400 ohm = 75 ohm. És ez ránézésre is stimmel, mert ilyenkor az eredő ellenállás kisebb lesz még a kisebb ellenállás (itt ugye 100 ohm) értékénél is. (Ezt nem kell tudnod, de ez azért van így, mert ilyenkor a vezetések adódnak össze, amik az ellenállások reciprokjai, és a replusszoló képlet is onnan jön, hogy ilyenkor az eredő ellenállás reciproka (az eredő vezetés) egyezik meg az egyes ellenállások reciprokjainak (vezetéseinek) összegével. Tehát az eredő ellenállás az az egyes ellenállások reciprokjainak összegének a reciproka, vagyis egye emeletes tört: R(e)=1/(1/R1 + 1/R2) és ha ezt közös nevezőre hozzuk, hogy egy törtet csináljunk belőle, akkor a közös nevező lesz a két ellenállás szorzata, és a számlálóban pedig a két ellenállás összege fog szerepelni. Ha ezek után elvégezzük a második reciprokozást, akkor a számláló és a nevező felcserélődik, és így kerül a számlálóba a szorzat, és a nevezőbe az összeg. De ha elfelejtenéd, hogy melyik hol van, akkor gondolj arra, hogy csak így jön ki ohm-nak a mértékegység, mert fordítva 1/ohm-ra jönne ki.)


2. A teljesítmény az a feszültség és az áramerősség szorzata: P=U*I. Ebből ki tudjuk fejezni az áramerősséget, ha mindkét oldalt elosztjuk a feszültséggel: P/U=I. Ebbe behelyettesítünk: 60 W / (200 V) = 0,3 A. Vagyis azt már tudjuk, hogy az áramerősség 0,3 amper. Ebből pedig már az ellenállást is ki tudjuk számolni az Ohm-törvény segítségével: R=U/I=200 V / (0,3 A) = 666,667 ohm.


Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2023. ápr. 20. 13:39
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm elnézést itt leragadtam ennél az első 2nél
2023. ápr. 20. 13:43
 4/4 anonim ***** válasza:
Második vagyok. És az áramerősség az első feladatban a főágban ohm-törvénnyel, és az eredő ellenállással számolva: I=U/R=9V/(75ohm)=0,12 A. Ugyanennyi jön ki akkor is, ha az első válaszoló útmutatása alapján külön-külön kiszámoljuk a mellékáramköri áramerősségeket, és azokat összeadjuk. Ugye a feszültség az mindkét ellenálláson ugyanúgy 9 V. Párhuzamos kapcsolásoknál a feszültségek azonosak, az áramok összeadódnak. Soros kapcsolásnál pont fordítva: a feszültségek összeadódnak, az áramok azonosak.
2023. ápr. 20. 18:22