Sorozatokban segítség? (próbáltam de nem megy. )


Egy számtani sorozat 3 szomszédos tagjának összege 15. Ha a középső számból 1-et kivonunk,egy mértani sorozat egymást követő tagjait kapjuk.

Határozd meg a sorozatokat!


2010. nov. 8. 17:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha a háromtagú számtani sorozatot a középső tagjához viszonyítva írod fel. akkor

a1 = a2 - d

a2 = a2

a3 = a2 + d

Mivel tudod az összegüket

a2 - d + a2 + a2 + d = 15

3*a2 = 15

a2 = 5


Mivel a mértani sorozatban csak a középső más, ezért

m1 = a2 - d

m2 = a2 - 1

m3 = a2 + d

Az a2 értékét behelyettesítve

m1 = 5 - d

m2 = 4

m3 = 5 + d


A mértani sor egymás utáni tagjainak hányadosa azonos, így

4/(5 - d) = 5 + d)/4

vagyis

16 = (5 - d)(5 + d)

A jobb oldal a nevezetes azonosság miatt

16 = 25 - d²

d = ±3


A sorozatok felírását rád bízom.:-)

2010. nov. 8. 21:38
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

Am. végül már sikerült "kiokoskodnom" :)

2010. nov. 8. 21:57
 3/3 anonim ***** válasza:
Nagyszerű! Gratula!
2010. nov. 8. 22:17