Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mik József Attila költészeténe...

Mik József Attila költészetének általános jellemzői?

Figyelt kérdés
A tankönyvben nem találtam ilyeneket konkrétan leírva, neten is próbáltam keresgélni, de nem nagyon találtam semmit, pedig nagyon szükségem lenne rá. Tudna nekem valaki segíteni, vagy egyáltalán hogy ebbe mit vehetnék bele?
2011. febr. 5. 16:59
 1/1 anonim ***** válasza:

Most csak így pár dolog, ami eszembe jut... Nemrég vettük, így emlékszem még pár dologra :)


A verset általában egy természeti képpel indítja (ez tipikus). 1930-as évek előtt még a fiatal J.A. költészet nem annyira kiforrott, inkább lázadó költészet (pl Tiszta szívvel, ki is csapták miatta az egyetemről), de 1930 után már érett költészet jellemzi. A Petőfi által használt perspektívaváltást J.A. "továbbfejlesztette": szerpentin-elvet használt, ami alapján mindig más szemszögből mutatta be az adott képet/tájat, majd a végén (a hegy csúcsán) egy összefogó képben leírja az egészet, gyakran társadalomkritikaként. Ilyen versek az éjszakaversek pl: Külvárosi éj, Téli éjszaka, és ezeknek a verseknek az "előképe" a Holt vidék című verse.

Szerelmi költészetéből egy vers lényeges igazán, az Óda című vers, ami elvileg a szerelmes versek csúcspontja, de nem egy konkrét személyhez szól, hanem magához az érzéshez.


Szerintem olyan oldalakon, ahol a József Attila tételt dolgozták ki, ott találsz bővebb leírást is.

2011. febr. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!