Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a különbség a jelölt és a...

Mi a különbség a jelölt és a jelöletlen valamint a szerves és a szervetlen összetett szavak között?

Figyelt kérdés
Egyáltalán nem vágom...
2011. márc. 18. 20:21
 1/6 anonim ***** válasza:
63%
én se
2011. márc. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Én se nagyon vágom, de szerintem az egyiket igéből képezzük, a másikat főnévből.

jelöl->ige

szerv->főnév

2011. márc. 19. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Azt értem én is hogy a két csoport között mi a különbség, de hogy a csoportokon belül mi?Szerves miben különbözik a szervetlentől, és jelölt a jelöletlentől?
2011. márc. 19. 18:54
 4/6 anonim ***** válasza:
98%

A szerves szóösszetétel olyan összetétel, amikor két vagy több értelmes szóból új szót hozunk létre, amikor is az új szó jelentésének köze van a tagok jelentéséhez. (Ezért lehet, hogy a szarvas pl. nem valódi összetett szó). Ennek fajtái az alárendelő - és a mellérendelő összetétel.


A szervetlen szóösszetételek alkotóelemei az idők során lassan tapadtak össze. Lehet olyan alak, amelyben az előtag és az utótag között semmiféle tartalmi és nyelvtani összefüggés nincs: ábécé.

A második fajtájúak mondattani funkció következtében váltak összetett szókká. Ilyenek az összetett módosítószók: aligha, netalán, kötőszók: habár,mégpedig és a névmások: bármennyi, ugyanilyen.

És végül vannak összetett főnevek és melléknevek, amelyek egész mondatból vagy a mondat egy részéből alakultak: fogdmeg, nefelejcs; többsincs, mitugrász.

Néhány köszönési formát is a szervetlen összetételekhez sorolunk. Ilyenek: adjisten!, fogadjisten!



Jelölt és jelöletlen:


Amikor az előtagon rajta van a toldalék, az jelölt. pl. napRAforgó : ez egy alárendelő,jelölt, helyhatározós szóösszetétel.

Ha nincs toldalék, jelöletlen. pl. kéztörés: ez egy alárendelő, jelöletlen, tárgyas szóösszetétel, de a tárgy ragja nincs kiírva, mert akkor 'kezettörés' lenne a szó.

2011. márc. 22. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Ricsifiu1212 válasza:

Egy kérdés a négyeshez. Ugye a jóbarát az minőségjelzos

De elvileg a tejfölösszaju is. És ugye ott van az ös. És itt nem vagyok biztos abban hogy ez most akkor jelölt vagy jelöletlen. Mert úgy gondolom hogy minosegjelzonel nem kell nezni. De itt mégis ott van az az ös. De az elméletileg azért van ott mert ugye az egy fonevbol képzett melléknév. A tejfölös. Tehát most akkor az számít e hogy jelölt vagy jelöletlen?

2016. nov. 6. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ez nem jelölt, mert képzős. Azaz új szót alkottunk. A jelölt a ragos alakok, mert a rag mutatja meg egy szó helyét pl. a mondatban.
2016. nov. 20. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!