Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nem értem ezt a kérdést a...

Nem értem ezt a kérdést a munkafüzetben: "Augusztus 29. a törökök szerencsenapja. A regényben többször utalnak egy évre, amely Magyarország romlásának kezdetét jelentette. Melyik év ez? Miért jelentős ez Gergő életében? "

Figyelt kérdés

Kiolvastam a könyvet és nem találtam egy említést sem M.o. romlásának kezdetéről, és nem értem mi összefüggés van a törökök szerencsenapja és M.o. romlásának kezd. között?

Előre is kösz a válaszokat!


2011. szept. 28. 20:15
 1/9 BKRS ***** válasza:
100%
1526. augusztus 29: Mohacsi csata
2011. szept. 28. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ez az év 1521 augusztus 29 Nándorfehérvár eleste.Ezzel természetes út nyílt az országba.(Duna)Gergős kérdésbe sajnos nem tudok segíteni,mert már nagyon régén olvastam a könyvet.
2011. szept. 28. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BKRS ***** válasza:

Igazabol ez egy nagyon jo kerdes, hogy miert is veszett el akkor az orszag.

A csata elvesztesenek az egyik oka az volt, hogy a csataban a magyar hadero egy jelentos resze nem vett reszt.

Tehat a csata utan a magyar hadero egy jelentos resze megvolt, es ennek a hadnak az elen allt az akkori magyar arisztokracia. A csata a kozepnemesi reteget megtizedelte ugyan, viszont az orszag vezetese elvileg nem az o vallukon volt.


A torok csak 1541-ben indit hadjaratot Buda ellen.

ez 15 ev kulonbseg, egy generacio nol fel ezido alatt, Magyarorszag rovidebb ido alatt is kepes volt korabban egy hadsereg kiallitasara.


Mohacstol 1541-ig hanyszor volt Buda ostrom alatt? A torok egyszer sem ostromolta. Legalabbis egy ostromot sem emlitett a tori konyvunk. Az osztrakok tobbszor is, sikertelenul. 1541-ben a torok felmento seregkent erkezett Budahoz es elijesztette a var alol az ostromlo osztrak eroket. Amugy a var kesz volt feladni a vedelmet, kifogytak a vedok a tartalekokbol.

Ennek megfeleloen torok hodoltsag kovetkezett be nem osztrak.

A felso tagozatos tori tanarom szerint masfel evszazaddal kesobb az orszag felszabaditasa utani egyetlen evtizedben a habsburgok tobbet artottak az orszagnak, mint a 150 ev alatt a torokok, de ez gondolom nem egy tortenelmi teny. Mindenesetre kivancsi lennek mennyiben igaz.


Mindenesetre ha mar okot kell keresni a torok hodoltsagra, akkor szerintem egy ertelmesebb okot lehet talalni az osztrak tamadasokban valamint az impotens magyar arisztokraciaban mint a mohacsi csatavesztesben. De ez megint csak egy velemeny, ami lehet, hogy csak azert formalodott bennem, mert bizonyos reszletekkel nem vagyok tisztaban.

2011. szept. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 bongolo ***** válasza:
100%
Volt harmadik aug 29 is: 1541, Buda elfoglalása. Akkor esett fogságba Török Bálint, szerintem ez kötődik Gergőhöz.
2011. szept. 28. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BKRS ***** válasza:

Szerintem bongolo-nak van igaza.

[link]

2011. szept. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BKRS ***** válasza:
100%

A magyartanar felesegem is azt mondja bongolonak van igaza.

A harom evszam egyutt indokolja azt, hogy ez a torokok szerencsenapja a magyar szemszogbol nezve.


Mellesleg augusztus 30 az egy munkaszuneti nap a torokoknel. De amennyire tudom annak semmi koze hozzank. Az a fuggetlensegi haburujuk vege. Az 1922-es fuggetlensegi haboru utolso csatajat nyertek meg akkor. (1922)

2011. szept. 28. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi! Sokat segítettetek! :D
2011. szept. 29. 14:54
 8/9 A kérdező kommentje:
Ja, és ez miért jelentős Gergő életében? Nem azt akarom, hogy megoldjatok helyettem mindent, de ez akkor sem megy!! :S
2011. nov. 16. 16:10
 9/9 bongolo ***** válasza:

Írtam fent, ekkor esett fogságba Török Bálint. És ennek minden következménye, a sikertelen török út a kiszabadításáért, stb.

Meg akkor éjszaka szerezte meg ha jól emlékszem az egri vár alagútjainak a tervrajzát is... de már régen olvastam, lehet, hogy az plusz-minusz egy nappal odébb volt...

Akkortájt szöktette meg Évát is, de az is pár nappal később volt, ha jól emlékszem.

2011. nov. 16. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!