Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segíteni egy matematika...

Valaki segíteni egy matematikai logikai példában? Esetleg valami ötlete van?

Figyelt kérdés
Van egy sziget amin 1000 bennszülött él. Kék és barna szeműek. Senki se tudja, hogy milyen színű a saját szeme és senki se mondhassa meg a másiknak milyen színű annak a szeme.
2011. nov. 12. 14:30
 1/6 A kérdező kommentje:

...itt a folytatás: Nincs tükör se, és a vízben sem láthassák a szemük színét. Aki viszont megtudja, hogy milyen színű a saját szeme, az másnap öngyilkos kell legyen. Egy nap jön egy idegen a szigetre, és csodálkozva mondja, hogy vannak kék szemű bennszülöttek és fontos, hogy ezt mind az 1000 ember hallja. A kérdés: hogy egyáltalán öngyilkosok-e lesznek a bennszülöttek? És ha igen, mennyien és hány napon belül?

Na erre kéne magyarázatot adni, jó lenne sürgősen a válasz, mert hétfőre kell. Előre is kösz.

2011. nov. 12. 14:32
 2/6 A kérdező kommentje:
Nos arra a megoldásra jutottam, hogy lehetséges hogy 1 kék szemű és 999 barna szemű bennszülött van. Mégpedig úgy jöttem rá, hogy amikor az idegen kijelenti hogy van kék szemű is közöttük, akkor az az egy akinek kék szeme van, lássa a többieket és megállapítja hogy senkinek sincs kék szeme. És mivel az idegen azt mondta hogy van kék szemű, akkor rájön hogy neki kék szeme van és másnap öngyilkos lesz. A barna szeműek meg harmadnap lesznek mind öngyilkosok. Mert másnap amikor meghal az egyetlen kék szemű, akkor egyenként mindenki a 999ből lássa, hogy a többieknek barna szemük van, és mivel már meghalt az egyetlen kék szemű, megtudják hogy nekik mindannyiuknak barna szemük van. És mivel csak másnap lehetnek öngyilkosok ezért fognak harmadnapra meghalni. Tehát tömören: az idegen érkezésének másnapjára meghal 1 kék szemű, harmadnapra meg a többi 999 barna szemű. Na mit gondoltok jó megoldás ez, vagy közel állok hozzá? Nem vagyok benne biztos hogy ez a megoldás.
2011. nov. 12. 14:40
 3/6 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a szigeten egy kék szemű van. Körülnéz ez a kék szemű illető, és látja, hogy rajta kívül mindenkinek barna szeme van, tehát csak ő lehet a kék szemű ---> öngyilkos lesz.


Most tegyük fel, hogy 2 kék szemű bennszülöttünk van. Így gondolkoznak: ha 1 kék szemű lenne a szigeten, akkor ő ugye látja, hogy én (és mindenki más) barna szemű vagyok, tehát ő az egyetlen kék szemű a szigeten ---> öngyilkos lesz. Ha nem lesz öngyilkos, az azt jelenti, hogy én is kék szemű vagyok. Ilyen logikával mindketten öngyilkosok lesznek.


Tegyük fel, hogy 3 kék szemű bennszülött van. Szétnéznek, és csupa barna szeműt látnak, kivéve a másik 2 kék szeműt. Azt gondolják, hogy ha nekem barna szemem van, akkor a szigeten 2 db kék szemű van, és ez esetben az eljárás ugyanaz mint fentebb, a 2 kék szemű esetében. Ha nem lesznek öngyilkosok, az azt jelenti, hogy van még kék szemű rajtuk kívül, és mivel azt én nem látom, csak én lehetek - ekkor mindhárman öngyilkosok lesznek.


És ezt így el lehet játszani minden számmal, egészen 1000-ig: az 1000. napon mindenki öngyilkos lesz.

2011. nov. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Na erre a módszerre nem is gondoltam. Köszönöm szépen a választ, sokat segítettél. :D
2011. nov. 13. 12:31
 5/6 A kérdező kommentje:
Valójában ha jobban belegondolok azért ez sem egy komplex megoldás. Pl ha feltesszük hogy csak 1 van vagy kettő, akkor másodnapra már mindenki öngyilkos lesz, mert ha megtudják, hogy kik a kék szeműek, akkor azt is megtudják, hogy a többi barna és akkor már más vagy harmadnap öngyilkos lesz mind. Nem tudom, itt rengeteg variáció lehetséges ehh.. mindegy töröm a fejem még rajtam.
2011. nov. 13. 14:58
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha 1 kék szemű van, akkor ő másnap valóban öngyilkos lesz.

Ha 2 van, akkor mindketten látják, hogy a másik az, tehát azt várják, hogy a másik öngyilkos legyen másnap. Mivel egyik sem lesz, rájönnek, hogy mindketten kék szeműek és harmadnapra lesznek öngyilkosok.

Ha 3 kék szemű van, akokr ők negyed napra. És így tovább.

2018. ápr. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!