Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan tudom eldönteni az...

Hogyan tudom eldönteni az angolban hogy folyamatos múltról vagy egyszerű múltról beszélünk? És mikor használunk Whilet és Whent?

Figyelt kérdés
Légyszi érthetően és részletesen írja le ezt nekem valaki.Fontos lenne.
2012. jan. 22. 11:46
 1/1 anonim ***** válasza:

Egyszerű múlt idő


(Simple Past)


Képzése: az ige 2. alakja, azaz ige + -ed


Helyesírási tudnivaló:


amennyiben rövid magánhangzó után rövid mássalhangzó áll, a végződés előtt megkettőződik: stop - stopped, fit - fitted.


amennyiben mássalhangzó+ -y-ra végződik az ige, az -y az -ed előtt -i-re változik: cry- cried, try - tried etc.


Kiejtési tudnivalók:


zöngés mássalhangzó után -d-nek ejtjük: cleaned, opened,


zöngétlen mássalhangzó után -t-nek ejtjük: stopped,


-t vagy -d után -id-nek ejtjük: treated, wanted


A rendhagyó igék 2. alakját külön meg kell tanulni! Ilyenek, mint például did, wore, rang, came, won. Ezeket az igéket általában minden tankönyvben felsorolják az utolsó oldalak valamelyikén.


Kérdésnél és tagadásnál a do segédige múlt idejét, azaz a did alakot használjuk, utána a főige to nélküli alakja következik.


Did you meet him yesterday? (Találkoztál vele tegnap?)


I didn't see her last week. ( Nem láttam őt a múlt héten.)


Használata:


1. Konkrét múlt idejű, akár egyszeri, pillanatnyi, akár szokásos cselekvéseknél.


Időhatározói: last night/week/month/year (múlt éjjel, héten, hónapban, évben, yesterday (tegnap), two days ago (két napja), once (egyszer), one day/morning/ afternoon (egy napon, reggel, délután), then ( azután), at that time (abban az időben), when (amikor) etc.


Például: I bought a new dress last week. (A múlt héten vettem egy új ruhát.)



Folyamatos múlt idő


(Past Continuous)


Képzése:


- a to be múlt idejű alakja + főige -ing-es alakja.


Kérdése: fordított szórenddel.


Were you listening to the radio in the morning? (Hallgattad a rádiót délelőtt?)


Yes, I was vagy No, I wasn't a válasz.


Használata:


1. Olyan múlt idejű cselekvéseknél, mely a múltban hosszabb ideig folytatódott.


Időhatározói: all day/ night )egész nap/éjjel, all the morning/afternoon/evening, (egész délelőtt/délután/este), from ….. to (-tól -ig), until (amíg), while (mialatt), when (amikor) etc.


I was reading all day. (egész nap olvastam.)


2. Két párhuzamos, egyformán hosszú ideig tartó múlt idejű cselekvés esetén:


While I was cleaning the flat he was reading a newspaper. (Amíg takarítottam, ő újságot olvasott.)


3. Amennyiben két múlt idejű cselekvés közül az egyik hosszabb ideig tart, mint a másik, és a hosszabb cselekvést a rövidebb többnyire félbeszakítja, a hosszabb cselekvés mindig folyamatos, a rövidebb cselekvés pedig egyszerű múltban áll:


I was having a shower when the phone rang. (Éppen zuhanyoztam, amikor megszólalt a telefon.)


4. A múlt adott időpontjában végbemenő cselekvés esetén: What were you doing at six o'clock? (Mit csináltál hatkor?)


when, egyszerű múltnál használjuk, while folyamatos múltnál

when pl megszakít egy folyamatos múltbeli cselekményt, pl I was walking when I saw you.

while meg párhuzamosan történő cselekvések

I was watching TV, while my mother was reading the newspaper.

2012. jan. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!