Hány dm3, standard állapotú HCl gáz szükséges 1110cm3 3,5 mol/dm3 koncentrációjú sósav előállításához? Hány cm3 0,1mol/dm3es oldat készíthető 15g NaCl-ból?

ezeket egyáltalán nem értem!!! valaki segítsen!!fontos lenne!
2012. febr. 21. 17:12
 1/2 anonim ***** válasza:

1) A sósav a HCl vizes oldata. Induljunk ki a bból, hogy van egy 1110 cm3 c=3,5 mol/dm3 koncentrációjú oldatod. Az, hogy c=3,5 mol/dm3, azt jelenti, hogy 3,5 mol oldott anyag (jelen esetben HCl) található 1 dm3 oldatban. Képlettel c=n(oldott anyag)/V(oldat) ; szöveggel a koncentráció az oldott anyag anyagmennyiségének és az oldat térfogatának a hányadosa. Te ebből a képletből (c=n(o.a.)/V(o.)) ismered a koncentrációt (c=3,5 mol/dm3) és az oldat térfogatát(V=1110 cm3=1,11 dm3), ezt a két adatot megadták ,és ebből ki lehet számolniazt, hogy hány mol HCl van az oldatban. c=n(o.a.)/V(o.), vagyis 3,5=n(o.a.)/1,11, tehát n(o.a.)=3,5*1,11=3,885 mol HCl van az oldatban.

Biztos tanultátok már a moláris térfogatot, de ha nem: gázokra igaz, hogy adott körülmények között (pl. standard, normálállapot vagy szobahőmérséklet) adott térfogaton ugyanannyi molelkula van, mindegy, milyen gáz (O2, N2, HCl, H2,...) Kiszámolták, hogy az adott körülményeken hány dm3-en van 1 molnyi anyag: standardállapot: V(moláris)=24,5 dm3/mol

Ha tudjuk, hogy mennyi HCl-re van szükségünk (n=3,885 mol), ki lehet számolni, hogy ez mekkora térfogaton "fér el", V=n*V(moláris)=3,885 mol*24,5 dm3/mol=95,1825 dm3 HCl-re van szükség.

2) Azt kell kiszámolni, hogy hány mol az a 15 g NaCl, mert ha ez megvan, akkor a koncentráció képlete (definíciója) alapján ki tudod számolni a térfogatot.

Tehát a NaCl moláris tömege M=48,5 g/mol. A 15 g NaCl anyagmennyisége n=15 g/48,5 g/mol=0,31 mol. A koncentráció c=0,1 mol/dm3 az előző példa alapján azt jelenti, hogy 1 dm3 oldatba 0,1 mol oldott anyag (NaCl) van. Ismersz a koncentráció definíciójából (képletéből) kettőt, c=0,1 és n(o.a.)=0,31 > ebből a két adatból ki lehet számolni a harmadikat: 0,1 mol/dm3=0,31 mol/V(oldat), vagyis V(o.)=0,31 mol/0,1 mol/dm3=3,1 dm3=3100 cm3


Remélem, tudtam segíteni, és most már érted!

2012. febr. 21. 23:23
 2/2 A kérdező kommentje:
igen köszi :)
2012. febr. 23. 20:11