Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell verset elemezni?...

Hogyan kell verset elemezni? Milyen szempontok alapján?

Figyelt kérdés
Az alapokat én is tudom, de ha leelemzek egy verset, és meghallgatom, hogy a tanár hogyan elemezné mindíg valami más jön ki. Nem látom a vers igazi mondani valóját, csak a felszínt. Aki tudna nekem segíteni bármilyen verselemzéssel kapcsolatos témában, annak nagyon megköszönném!
2008. máj. 13. 21:24
 1/6 anonim válasza:
93%
Én elég jól elemzek verset, ezért megpróbálok neked segíteni. Ne a sorokat figyeld! Lásd meg ami mögötte van. Írj a költőről bevezetésképpen pár sort, majd térja versre. Az is fontos, hogy összefüggőek legyenek a mondataid, illetve a gazdag szókincs meg a helyes szóhasználat is mind mind téged tükröznek. Figyeld meg hogy a költő mit akar egy egy metaforával, hasonlattal kifejezni. Lásd meg a lelkiállapotát amit verse tükröz számodra! Fedezd fel az írói képeket és adj teljes képet a versről! Hidd el bejön. Csak kapcsolj ki és induljon az elemzés! ;)
2008. máj. 14. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
5%
Nem tudom, milyen szinten akarsz verset elemezni.De egy bizonyos: Egy igazi verselemző nem lehet meg stilisztikai ismeretek nélkül. Legelőször is ezt tanuld meg.
2008. máj. 15. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
64%
Szerintem sok olyat ne írj, ami rohadtul nyilvánvaló, mert azt nem nagyon értékelik. Meg kell látni a mögöttes tartalmat, illetve, hogy nekem mit mond, te mit érzel az olvasása során. A rajztanárom jut eszembe képelemzésdolgozatnál: szempontok: "minden lehetséges" :D
2008. máj. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
91%

A tartalmi elemzéshez egy tanács: mindenképpen olvasd el többször is a verset, akkor nagyrészt kapsz egy képet miről szól. Az a témája (ez általában elég jól kiszűrhető: szerelem, hazafiasság, háború, társadalomkritika) ha ez megvan, akkor keresd a tipikus fordulatokat: minden témához van 1-2 jellegzetes kép, vagy metafora, esetleg szimbólum amit a költő használ, sőt ennek mindenképpen érdemes utánamenni, mondjuk hogy rákeresel pár nagyobb költő sajátjaira, hogy milyen eszközöket használ minek a kifejezésére általában. Utána meg jöhet a belemagyarázás. Egy verselemzés általában iszonyat szubjektiv, arról szól, hogy neked mit üzent a vers. (elhíresült példa bár nem követendő, pár évvel ezelőtt egy érettségizőnek a Himnusz kocsmai verekedés volt, a "kedv söröm röpkedtek" sor miatt...)

az hogy nem ugyanaz jön le neked, mint a tanárnőnek nem feltétlenül baj, a lényeg, hogy meg tudd érvelni, hogy neked miért ezt mondja a vers. Újabb elhíresült példa: Arany Jánost meghívták egy olyan összejövetelre ahol a balladáit próbálták elemezni a jelenlétében. Az egyik szépreményű: "a költő itt arra gondolhatott, hogy...", mire ARany felcsattant: "Gondolta a fene!" Nah szóval amit a tanárnő mond, nem feltétlenül szentírás, az csak egy lehetséges elterjtedt értelmezés...ha neked éppen másmilyen de logikus, és alá is tudod támasztani, akkor nincs semmi gond. Ő se azt értékeli, ha 25 teljesen egyforma értelmezést olvas, hidd el.

2008. jún. 11. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Olvass sok verselemzést az irodalomkönyvben! Rengeteget segít, tudni fogod mire kell odafigyelni, miből mit lehet kihozni az elemzés során. Jó, ha tisztában vagy a történelmi háttérrel, a szerzővel, életével, témáival.
2008. jún. 24. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
94%

Bevezetés: a költőről írj

Vers keletkezési körülményei(évszám, ok)

Műfaj

Beszédhelyzet

Téma

SZerkezet, tagolás

Költői képek

Stílus

Utóélet

2008. aug. 22. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!