Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítene valaki megérteni ezt...

Segítene valaki megérteni ezt a kis kémiát? (7. osztályos ismétlés)

Figyelt kérdés

Már nagyon régóta ülök felette, és nem jövök rá... Pedig állítólag nagyon könnyű, és én sem vagyok hülye, de mégsem megy. :')


Az lenne a kérdésem, hogy miért van az, hogy az oxigénmolekulát H2 (ez alsó index lenne...), a szén pedig miért csak simán C?

Nem értem! Az oxigén, a nitrogén, a jód, a bróm, és még rengeteg rendelkezik egy kis kettes indexel!

De a szén, a magnézium, a nátrium meg nem! A magnézium és a nátrium fémek, de a szín nem, ezért ez sem lehet a megoldás.


Valaki segítene?

Előre is köszönöm! :) 14/l



2012. szept. 16. 14:57
 1/3 anonim ***** válasza:
90%

Az oxigénmolekulát H2 (ez alsó index lenne...), a szén pedig miért csak simán C?

Az oxigénmolekula O2, a hidrogénmolekula N2.

=========

Az oxigénatomnak két elektron hiányzik a bűvös 8-hoz, a hidrogénnek 1, a nitrogénnek 3. Ezek egyetlen másik atommal társulva elérik a nemesgáz-konfigurációt.

A C-nek négy elektron hiányzik ehhez, ezért nem képes még egy ugyanilyen atommal eljutni a nemesgáz-konfigurációhoz.

Óriásmolekulát=atomrácsot alkot, amelyben nem tudjuk, hogy hány C van. Egyszerűség kedvéért nem írjuk ki a ficakba, hogy "a fene tudja mennyi".

2012. szept. 16. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Jajj, de hülye vagyok... :')

Nagyon szépen köszönöm, minden világos!

Tudtam is ezt egyébként csak én még valahogy belekevertem az ionokat is, hogy valami elektronleadással is lehetnek nemesgázok, de most már rájöttem, hogy az teljesen más. :D

Még egyszer nagyon-nagyon köszönöm!

2012. szept. 16. 15:43
 3/3 anonim ***** válasza:
89%

Na, én is elgépeltem. A hidrogénmolekula H2.

Örülök, hogy segíthettem.

Még annyit, hogy a kétatomos gázoknál azért fontos a 2-es kiírása, mert ha egyatomosok lennének, kétszer annyi térfogatot foglalna el ugyanakkora tömegük.

Egyébként a kén és a foszfor reakcióegyenleteiből is ki szokás hagyni az alsó indexet, pedig S8 illetve P4 diszkrét molekulákból álló módosulataik vannak.

2012. szept. 17. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!