Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egri csillagok, a rab oroszlán?

Egri csillagok, a rab oroszlán?

Figyelt kérdés

Nos , van egy kis olvasónapló amit megkell oldani és erről a fejezetről lemaradtam kicsit.

Kérdések :

III. RÉSZ A RAB OROSZLÁN


1. Kire utal a 3. rész címe?

2. Hol játszódnak a 3. rész eseményei?

Mi az 1. fejezet helyszíne? ____________________________________________

Mi a 2. fejezet helyszíne? ____________________________________________

Mi a 3. fejezet helyszíne? ____________________________________________

Mi a 4. fejezet helyszíne? ____________________________________________

Mi az 5. fejezet helyszíne? ____________________________________________

Mi az 6. fejezet helyszíne? ____________________________________________

Mi az 7. fejezet helyszíne? ____________________________________________


3. Egészítsd ki a tartalmi összefoglalót, majd másold le, és oldd meg a kapcsolódó feladatokat!

A harmadik rész 1. fejezete a _____________ partján játszódik. Dobó itt találkozik ___________vel és az öreg ____________vel. Az utazókat törökök támadták meg. Sikerült a portyázó törökökkel elbánni, a túlerő ellenére is. Az utazók híreket cserélnek: ____________ úton van Debrecenbe, hogy Bornemissza Gergellyel találkozzon, és együtt hadba szálljanak. __________ék örömmel beszélnek arról, hogy lányuk férjhez megy _____________________hoz. Az esküvőt Izabella királyné rendezi.

A 2. fejezet _____________________________ban, a ___________________ azaza a ________________ leírásával kezdődik.

Másold le a Jedikula leírását, alaprajzát!

Két rab beszélget a Jedikula kertjében: _____________________________ és ___________________________________ . Azon keseregnek, azon gondolkodnak, hogy miért fűzte őket rabláncra a szultán, és miért nem szabadulhatnak.

A tulipánünnep estéjén egy magyar népdal csendül fel, melyet Török Bálint hallgat szomorúan. Szövege így hangzik: ______________________________________________

A 3. fejezet ___________________ben, Török úrfiék házában zajlik.

Itt van: _________________________, ________________________ és ____________________ . Éjszaka érkezik meg a sebesült __________________________.

Napokon keresztül ápolják, majd a hadba vonulást tervezik. Két vendég is érkezik: ________________ Érsekújvárról jön, és hírt szeretne hallani Török Bálintról, majd váratlanul betoppan _________________ .A vacsorán uruk sorsáról esik szó, majd a vendégeket _________________ éneke szórakoztatja. Merész terv fogalmazódik meg:meg kell próbálni kiszabadítani _____________________________t.

Másnap _________________ és ___________________ Török Bálint kiszabadítását tervezi, _______________________ csatlakozik hozzájuk. Gergely ekkor tudja meg véletlenül, hogy a királyné ___________________ feleségül akarja adni __________________________hoz.

Ebben a fejezetben azt is megtudjuk, hogy hogyan juthatnak hírekhez. Idézd! „Abban az időben nem voltak újságok, csak …”

4. fejezet: _______________________ és_____________________ Gyaluba ment, hogy megtudják, mi Vicuska szándéka. A törökországi útra tervet is készítettek. Idézd! „A határig lóháton mennek. ________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________...és Törökné nem fog nyugtalankodni a fia miatt.”

Előbb azonban megkeresik Vicuskát. A lány a királyné és a szülei kérésére készül házasságot kötni, valójában Gergelyt szereti. Gergely beszél Ceceyékkel, de elutasítják kérését, nem adják hozzá lányukat. Az esküvő előtti este hatalmas lakoma zajlik a várban. Hogyan szól a dal, melyet Vicuska énekel? Írd le!

Éva elszökik a vacsoráról. Még azon az éjjelen útra kelnek.

5. fejezet: Mit jelent a karavánszeráj szó? _________________________________

Hol található a karavánszeráj? ___________________________________________

Kik szállnak meg itt?_______________________________________________________

Valójában ki a két deli és a két rab? ___________________________________________

Idézd szó szerint, hogy mit mesél a dervis az életéről a fiatal delinek? „Én mindaddig vitéz voltam…Elhagyott engem minden szerencse.”

Az aga magához hívatja az egyik delit. Mit akar tőle? __________________________

Reggel a delik korán útra kelnek. A dervis elárulja őket. ___________ aga katonáival üldözőbe veszi a menekülőket. A szekér felrobban, így el tudnak menekülni. A dervis neve: _________________

6. fejezet: A lovasok a konstantinápolyi országúton menekülnek. Megtudjuk, hogy Gergely és Éva házasságot kötött ____________________ban. Így a fiatalasszony Gergelyékkel ment a konstantinápolyi útra.

A szolgájuk neve: __________. Keresztesen született. Az író elárulja, hogy ennek a falunak egyszer majd nagy szerepe lesz Gergely életében. Idézd pontosan! „Milyen furcsa volna, …..

7. fejezet: Hol fogadnak vezetőt, aki Sztambulba vezeti őket? ________________________ A vezető neve: ____________ Milyen ünnep van? _______________. Kik figyelik a perzsa búcsújárók felvonulásán Gergelyt? _________________________________________

8. fejezet: Három új rab érkezett a Jedikulába. Kik ők?_____________________________. Ki az, aki hamar török hitre tér, és új nevet vesz fel? Mi lesz az új neve:________________

A szultán magához hívatja Török Bálintot. Mit akar tőle?____________________________

9. fejezet: Ki oktatja és mire Török Bálintot? ______________________________________

10. fejezet: Gergelyék az őket üldöző törökök elől menekülnek. A Héttorony mellett az üldözőkkel harcolnak.

11. fejezet: Idézd a fejezet 1. mondatát!Mit visznek ajándékba a bégnek?_______________ Mit kérnek a bégtől? __________________________ Mi történt végül? Idézd a fejezet utolsó mondatait! „ Az öt olasz csak állt. …..”

12. fejezet: Ki Milciádész? _____________________________________________________

Idézd pontosan szó szerint azt az írást, melyet Veli bég ad az énekeseknek!

Hogy hívják az új béget? ______________________

Jancsi török katonának öltözve megkörnyékezi a béget. Mit kér tőle? Mivel próbálja megnyerni? Mi történik a parton?________________________________________________

13. fejezet: Veli bég _______________ra jön. Az olaszok vele utaznak. Ki az, aki felismeri Gergelyt?______________________________ Mi történik a fejezet végén az „olaszokkal”?


4. Kit mutat így be Gárdonyi?

1. Nagy, buckós fej, mint a bikáé. A szeme is olyan: apró, fekete és erős. A bajuszkája két vasszögként hegyes. A dolmánya, két sárga csizmája, süvege, kardja mellette hevert a gyepen.

2. Az, aki az eget nézte, őszebb volt, mint a másik. Szakálla a melle közepéig ért, a haja meg fehér sörényként lengte körül a fejét. Mind a kettőn magyar ruha. Haj, a magyar ruha sok rabon kopott a Héttoronyban!

3. Leányosan finom, barna arcán már a szakáll is pelyhedzett. Csillogó fekete szeme csupa értelem és komolyság.

4. A két deli mellé egy félszemű, mezítlábas dervis telepedik. Semmi más ruha nincs rajta, csak egy bokáig érő, rozsdaszínű szőrköpönyeg. A köpönyeg madzaggal van körülkötve a derekán, s a madzagon olvasó és kopott kókuszdiócsésze lóg. A fején nincs süveg. Hosszú, kócos haja csomóba van kötve. Az a süvege. A kezében rézholdas, hosszú bot. Ruhája szürke az úti portól.

5. A sátorból egy körülbelül negyvenöt éves, szurtos cigány bújt elő. Oláh nadrág volt rajta és kék ing. Az oláh nadrág térde vörös posztóval volt foltozva. A hóna alatt magyar dolmány. Jöttében öltötte magára. Mikorra a vajdához ért, már be is gombolta, a port is leverte a nadrágjáról, meg meg is fésülködött a tíz ujjával. Ragyás volt.

6. Látják rajta, hogy alacsony, kis ősz, barna ember, s felében kopasz is. Magyar vászonruhába van öltözve, s rongyos. Mellette két jobban öltözött magyar ifjú. Húsz-huszonöt évesek. Látszik a vonásaikon, hogy testvérek, s hogy az öregnek a fiai.


5. Ki mondja kinek?

1. Az, hogy ha várkapitány lesz kegyelmed, hát engem szólítson magához, ha szorul a csizma.

2. Az éjjel arra gondoltam, hogy én még mindig nem tudom, miért ejtettek téged rabul. Sokszor elmondtad, hogyan hoztak a Dunán, hogyan csaptál egy őrt a hajó falához, hogyan vezettek ide. De a kezdetet, az igazi okot...

3. Azt jóformán magam se tudom….Magam is sokszor tépelődtem ezen. A töröknek nem kell ugyan valami nagy ok, hanem hogy mégis a sok közül mi ártott nekem leginkább, azt magam is szeretném tudni.

4. – Hát el tudnál minket hagyni? Nem voltam én anyád helyett anyád? És a fiaim nem voltak-e testvéreid?


6. Készíts szómagyarázatot! janicsár, karavánszeráj, minaret, szpáhi, müezzin, jatagán, Korán, padisah, vilajet

7. Másold le az idézeteket! Kinek a szavait idézem?

A. „Hát nekem Budára egy jóravaló pasa kell. Olyan pasa, aki nem idegen a magyaroknak, de nekem se. Te jeles ember vagy.” _________________________________

B. „ Azt , hogy ha az egész ország a tied is, meg ha minden magyarból török lesz is, én nem…én nem… én nem! ______________________________________________________



2012. dec. 16. 18:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Komolyan azt hiszed, hogy ezt bárki is megírja helyetted?
2012. dec. 16. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Csillagocska! Olvasd el! Még senki sem halt bele az olvasásba.
2012. dec. 16. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ezt komolyan gondoltad?


"Nos , van egy kis olvasónapló amit megkell oldani és erről a fejezetről lemaradtam kicsit."

Aha, a könyv közepét véletlenül nem olvastad.

2012. dec. 16. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

1.Török Bálintra, aki a Héttoronyban raboskodik, Jedikulának is nevezik, török földön, Konstantinápolyban 6. Szómagyarázat:janicsár: elrabolt fiúkból képzett katonák,karavánszeráj: éjszakai szálláshely, pihenőhely,minaret: magas toronyszerű építmény, amelyben a müezzin esténként imát, áldást mond kiabálva, énekelve



szpáhi: török lovaskatona,müezzin: aki imát mond a minaretben, jatagán: görbe kard, török fegyver, Korán: a mohamedánok szent könyve, padisah: a törökök istenét nevezik így is, vilajet: ?

7.A. A szultán mondja, amikor magához kéreti a Héttoronyban raboskodó Török Bálintot, nem fogadja el a felkínált tisztet !

4. /3. Gergelyt mutatja be

4. /4. Jumurdzsák az, a félszemű török, szegény török papnak, dervisnek öltözve

4. / 5. Sárközi, a cigány az, Eger ostrománál is találkozunk vele

5. /4. Török Bálint felesége mondja Gergelynek

Sok a feladat, el kellene olvasni azért, legalább ezt a részt !

2012. dec. 17. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Helyesbítés: padisah = szultán /perzsa uralkodót is így hívták/

2. első fejezet: Berettyó partján játszódik

4. / 1. Mekcsey István a nagy, buckós fej....

3. tartalmi összefoglaló...:A harmadik rész első fejezete a Berettyó partján játszódik, Dobó itt találkozik Mekcsey Istvánnal, és az öreg Ceceyvel és feleségével.

Mekcsey úton van Debrecenbe, ....Ceceyék örömmel beszélnek arról, hogy lányuk férjhez megy Fürjes Ádámhoz

A második fejezet helyszíne: Törökország, Konstantinápoly

Tartalmi összefoglaló:...Törökországban, a Héttorony, azaz a Jedikula leírásával kezdődik.

2012. dec. 17. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Folytatás

Két rab beszélget a Jedikula kertjében, Maylád István és Török Bálint.

4. /2. Az, aki az eget nézte......Török Bálintról szól a leírás.

A népdal szövege: Ki a Tisza vizét itta, vágyik annak szíve vissza, Hej, én is ittam belőle...

A harmadik fejezet Debrecenben, Török úrfiék házában játszódik.

Itt van Gergely, és a Török fiúk, és éjszaka érkezik meg a sebesült Mekcsey István.

Két vendég is érkezik, Tinódi Lantos Sebestyén /Sebőknek is hívják/, majd váratlanul betoppan Dobó István.

A vendégeket Tinódi szórakoztatja.

Meg kell próbálni kiszabadítani Török Bálintot.

Mekcsey és Gergely T.B. kiszabadítását tervezi, Török Jancsi is csatlakozik hozzájuk.

Véletlenül.....hogy Cecey Évát, /Vicuskát/ Fürjes Ádámhoz akarják hozzáadni.

Abban az időben nem léteztek újságok, csa levelekből, vagy az érkező vendégtől lehetett megtudni, milyen új hírek vannak.

Ennyi, ha szükséged van még rá, folytatom.

Az a vicc, hogy ezt egyszer már megírtuk, vagy két évvel ezelőtt, de már nincs meg.

2012. dec. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
Hogyha ezt nem írtad volna le, lett volna időd elolvasni.
2013. márc. 17. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 pami11 válasza:
Nekem majdnem hogy ezeket a kérdéseket adta fel a tanár én se annyira szeretem olvasni de ezt olvasd el mert jó könyv egyébként meg ne internetről lesd a válaszokat mert az oszt. társaim közül sokan innen lesték és gazdagabbak lettek egy 1-el
2013. dec. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Kertész Violetta válasza:
El lehet olvasni a könyvet. Ha nem akkor sorry.
2015. okt. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Lusta dög!!!!!! Attól hogy lehet nektek nem volt kötelező attól még wl lehet olvasni!!!!
2019. márc. 10. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!