Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mondatelemzés. Hogyan elemezze...

Mondatelemzés. Hogyan elemezzem a mondatot?

Figyelt kérdés

A minden csínyre hajlandó fiúk nagyszerű és veszedelmes tréfát eszeltek ki a szomszédok bosszantására.


(Én úgy gondoltam,hogy a A minden csínyre hajlandó fiúk az alany,az eszeltek ki az állítmány,a tréfét a tárgy,és a szomszédok bosszantására az pedig okhatározó,de itt elakadtam,bár lehet,hogy ez se jó :S)


A másik mondat:


A perzsa uralkodó Xerxész,a görög szárazföld ellen indított hadjárata elött követeket küldött különféle görög városokba.


(Na ez mégkáoszabb lett.Szerintem a küldött az állítmány, A perzsa uralkodó Xerxész az alany.És itt nekem off..:S )


2009. okt. 12. 16:52
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A minden csínyre hajlandó fiúk nem úgy, ahogy van az alany, az legfeljebb az alanyi rész. Az alany maga egy szó: fiúk, a többi annak a jelzője jelzős szerkezetben. Tehát hajlandó: minőségjelző, csínyre: vonzat, vagyis állandó határozó, a minden nem nagyon egyértelmű, de talán mennyiségjelző.

Nagyszerű és veszedelmes: mindkettő minőségjelző, bosszantására inkább célhatározó, milyen céllal, nem milyen okból, és a szomszédoknak a bosszantására: birtokos jelző, bár a bosszantást nem lehet birtokolni.

2. mondat: állítmány stimmel, alany csak az uralkodó, a perzsa már az alany jelzője (egy mondatrész leggyakrabban egy szó, kivéve a névutósokat)Itt van pont egy példa: hadjárata előtt: együtt időhatározó

Kit küldött? követeket - ez a tárgy. Hova? városokba - helyhatározó. Milyen városokba? görög - minőségjelző. És a mindenféle is.

2009. okt. 12. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
72%

Nagyon régen elemeztem már mondatot, szóval várj másik választ is, de szerintem:

1. mondat:

eszeltek ki: állítmány

fiúk: alany

tréfát: tárgy

nagyszerű: minőségjelző

veszedelmes (tréfát): minőségjelző

bosszantására: okhatározó

szomszédok: birtokosjelző

hajlandó: minőségjelző

minden csínyre: határozó, csak azt nem tudom, milyen :)


2. mondta:

küldött: állítmány

Xerxész: alany

perzsa uralkodó: minőségjelző

követeket: tárgy

városokba: helyhatározó:

görög: minőségjelző

különféle: minőségjelző

előtt: időhatározó

hadjárata: birtokosjelző

indított: minőségjelző

szárazföld ellen: passz, bár én lehet célhatározónak venném

görög: minőségjelző

2009. okt. 12. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi a segítséget!! :))
2009. okt. 12. 17:18
 4/6 anonim ***** válasza:
Itt újra az első, egy-két szót kifelejtettem, amit a 2.helyesen válaszoló nem. A Xerxész lehet, hogy értelmező, tehát hátravetett jelző, de akár alany is lehet, ezt majd a tanár eldönti. A "szárazföld ellen" is elég cifra, szerintem nem lehet mindent beskatulyázni, de ha muszáj, én is célhatározónak venném. Amiért újra szólok, az az, hogy a "hadjárata előtt"-nél az egész egy mondatrész, a hadjárata nem birtokos jelző, mert annak az a kérdése, hogy minek a...-ja,-je?, azt pedig nem kérdezheted, hogy "minek az előttje?", merthogy az előtt nem főnév és nem főnévi névmás.
2009. okt. 12. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi.. :)
2009. okt. 12. 20:58
 6/6 anonim ***** válasza:

Az első mondatbeli bosszantására mindenképpen célhatározó, hiszen a két cselekvés (a tréfa kieszelése és a szomszéd bosszankodása) közül a bosszankodás történik később, arra irányul a tréfa.

Szerintem a második mondatban a "szárazföld ellen" inkább állandó határozó (hadjáratot indít vmi/vki ellen).

2009. okt. 12. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!