Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » "A viz dipólus jellegének és...

"A viz dipólus jellegének és hidrogénkötés képzési hajlamának köszönhetően számos poláris vegyület oldószere." Mit jelent ez a mondat? Dipólus jelleg? Hidrogenkötés?

Figyelt kérdés
na ebből amondatból nem sokat értek...
2008. júl. 3. 10:39
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A vízmolekulák dipólusos jellege következtében a molekulák ellentétes töltésű részükkel egymás felé fordulnak, és így közöttük vonzóerők lépnek fel. A vízmolekulák között hidrogénhídkötések is vannak, amelyek úgy alakulnak ki, hogy a vízmolekulában lévő hidrogén nemcsak a vele közvetlenül kapcsolatos oxigénatom elektronfelhőjét húzza maga felé, hanem kisebb mértékben a szomszédos vízmolekula elektronjait is, aminek során öt vízmolekulából álló, tetraéderes elrendeződésű molekulahalmaz jön létre.


A vízmolekulák között kialakuló hidrogénkötések miatt a víz folyékony állapotban is részleges rendezettséget mutat. A víz a hidrogénkötések által összetartott molekulaasszociátumokból és szabad vízmolekulákból áll, amelyek között adott hőmérsékleten dinamikus egyensúly áll fenn, azaz az asszociátumokban lévő és a szabad vízmolekulák folyamatosan cserélődnek, miközben az asszociátumok és a szabad vízmolekulák száma nem változik. A folyékony víz tehát olyan szuszpenziónak tekinthető, amelyben tetraéderes vízmolekula-halmazok helyezkednek el a rendezetlen, magányos vízmolekulák között. A rendezett és rendezetlen molekulák aránya a hőmérséklettől függ, ugyanis melegítés hatására csökken a halmazokban lévő vízmolekulák száma.

2008. júl. 3. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
remélem ez egy picit érthetőbb,nem saját gondolatok,de sztem egész jól felfogható.. -az előző válaszoló-
2008. júl. 3. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

na, akkor próbáljuk meg emberi nyelven...


szóval...


a vízmolekula áll két hidrogénből és egy oxigénből. Ezek a kötésben úgy helyezkednek el, mint egy V betű. A szárak találkozásában ül az oxigén a másik végeken pedig a két hidrogén.


Namost a hidrogén atom összesen áll egy protonból, ami maga az atommag, meg egy elektronból.


Kovalens kötés esetén, amit itt is tapasztalunk, az történik, hogy a vegyérték elektronok a két kapcsolódó atom körül egyszerre keringenek. Ez itt azt okozza, hogy hidrogén egyetlen elektronja elkezd az oxigén körül is keringeni (ráadásul az oxigén a nagyobb magtömege miatt jobban is ragaszkodik az elektronokhoz), azaz szerencsétlen hidrogének nem marad elektronja.

Emiatt a víz molekula hidrogének oldalán (az egyetlen proton miatt) gyengén (mert azért kering arra is az elektron, csak ritkán) pozitív töltésű lesz, a másik (azaz az oxigén) oldalán gyengén negatív.


Ezt jelenti a dipólus jelleg.


Emiatt képes olyan anyagokat is oldani, amiket amúgy nem tudna és amúgy ezért folyékony (mert így a molekulák "tapadnak" egymáshoz), különben légnemű lenne, mint a többi hozzá hasonló (pl. CO2)

2008. júl. 3. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
22%
a víz légnemű lenne? Nos, az bizony Gáz lenne :))
2008. aug. 15. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!