Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki elmondaná nekem, hogy...

Valaki elmondaná nekem, hogy ha adott egy összetett mondat akkor hogyan tudom eldönteni hogy alá vagy mellérendelő mondatról beszélünk? És melyiket hogy jelölöm?

Figyelt kérdés
Az a megoldás kellene, hogy hallottam valami ilyesmit, hogy akkor mellérendelő a mondat hogy ha a 2 vagy több tagmondatot ketté válasszuk, úgy is jelentése van.
2013. okt. 1. 17:10
 1/3 anonim ***** válasza:
47%
Leginkább a kötőszóról ismered fel, hogy milyen fajta összetett mondat. A feltételes mondat pl. mindig alárendelő
2013. okt. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az alárendelő mondat valamilyen mondatrész helyett áll.

Pl. Azt mondta, hogy kék az ég.

Mit állítunk? mondta

Mit mondott? hogy kék az ég

Tehát a tárgy itt egy tagmondat, ez biztosan egy tárgyi alárendelt mellékmondat.

A mellérendelő meg egymás mellé van téve, de valóban szétválasztható.

2013. okt. 1. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az alárendelő összetett mondat főmondatából hiányzó

mondatrészt a mellékmondar tagmondat alakjában fejti ki.

A főmondatban a kiemelt mondatrész helyén rendszerint

utalószó áll. A mellékmondatban kötőszó (pl. "hogy")

vagy vonatkozói névmás (pl. amely) jelzi a grammatikai kapcsolat jellegét.Pl. Ki korán kel, aranyat lel. (alanyi alárendelés) A mellérendelő összetett mondat tagmondatai azonos szinten állnak.

2013. okt. 1. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!