Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Deriválás - Ez most hogy is...

Deriválás - Ez most hogy is van? Elmagyaráznád?

Figyelt kérdés

Zöld könyv 1250-es feladat.

"Van e az y = x^2 + 1 parabolának olyan érintője, amely átmegy a P ponton? Ha van, határozzuk meg az érintési pontot, és írjuk fel az árintő egyenletét:

a) P(1;3)

b) P(3;3)

c) P(-2;5)


A megoldás ezt írja:

"Figyeljük meg a feladat megoldása elôtt: P(1, 3) a parabolán belüli, P(3; 3) a parabolán kívüli síkrészben van, P(-2; 5) pedig rajta van a görbén, s ebbôl már következik is a P ponton átmenô érintôk száma.

Nincs ilyen érintô;

a) a két érintô: y = [6 + sqrt(28)]*x - 15 - 6*sqrt(28)

y = [6 - sqrt(28)]*x - 15 + 6*sqrt(28)

b) az érintő: y = -4x - 3"


Berajzoltam GeoGebrába az ábrát, de én az "a)" megoldásosat sehogy se értem meg. Nekem azok egyik ponton se mentek át. A "b)" megoldás oké, az átmegy a P(-2;5) ponton, de azt se igazán értem, hogy jött ki. El tudnátok mondani, hogy is kell ezt a feladatot megoldani?


Előre is nagyon szépen köszönöm a mélyreható segítségeteket!:)



2013. okt. 8. 16:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Mivel privátban is megkért a kérdező, hogy válaszoljak, ezt válaszoltam:

Nézzük sorban:

Zöld könyv 1250-es feladat.

Miféle zöld könyv? Nekem van vagy három zöld könyvem, egyik sem az. Nem is érdekes, leírtad, azt kell megoldani.

"Van e az y = x^2 + 1 parabolának olyan érintője, amely átmegy a P ponton? Ha van, határozzuk meg az érintési pontot, és írjuk fel az árintő egyenletét:

a) P(1;3)

b) P(3;3)

c) P(-2;5)


A megoldás ezt írja:

Miféle megoldás? A feladat megoldása érdekel, vagy annak a valaminek a véleményezése, amit megoldásként leírtál?

"Figyeljük meg a feladat megoldása elôtt: P(1, 3) a parabolán belüli, P(3; 3) a parabolán kívüli síkrészben van, P(-2; 5) pedig rajta van a görbén, s ebbôl már következik is a P ponton átmenô érintôk száma.

Nincs ilyen érintô;

Na, ez a volt a válasz az a:) kérdésre. Egy belső pontból (gondolhatsz egy körre is) valóban nem lehet érintőt húzni.

Ha ez volta az a.) válasz akkor a következő a b.)

a) a két érintô: y = [6 + sqrt(28)]*x - 15 - 6*sqrt(28)

y = [6 - sqrt(28)]*x - 15 + 6*sqrt(28)

Valóban két érintő húzható, valóban nem azok, amik itt fel vannak sorolva. Ha kellenek ezek az érintők paraméteres egyenletrendszerrel lehet kiszámolni. (Kézzel fél óra, géppel kettő. ( Ha neked kell ez is, leírom estére. ))

b) az érintő: y = -4x - 3"

Tehát ez a c.) válasz, valóban ennyi. Azt hiszem ezt kell most megértened.

Ehhez nézd meg a mellékletben lévő képet.

[link]

Ha valami ebben nem világos, akkor azt beszéljük meg először!!

A kép ezzel készült:

[link]

2013. okt. 8. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ami a feladatban tényleg deriválással kapcsolatos mindössze ennyi:

[link]

2013. okt. 8. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A téma bekerült a MOODLE kísérleti oldalra:

[link]

Vendégként megnézheted, ha folytatni akarod a témát, akkor szívesen "bejelentelek" felhasználónak.

Tudnivalók a "Portálhírek"-ben.

2013. okt. 8. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!