Matek SOS? (Kérdésed túl rövid)


Mi ennek a megoldása és hogy kell megoldani : 2|x+5|-7=2x-1 ?

Köszönöm


2014. máj. 11. 19:30
 1/3 anonim ***** válasza:
Ábrázolod mindkettőt egy koordináta rendszerben és a kettő metszéspontja lesz a megoldás. Az első abszolút értékes (tehát a V betű). Mivel az elején van egy 2-szeres szorzó, így felére fog összecsukódni. Az abszolút értékben lévő adat azt adja meg, hogy az X tengelyen mennyit mozogsz, de ellenkező előjellel, tehát mész a mínusz irányba 5-öt. A mínusz 7 az Y-on valós irányban, tehát lefelé mész 7-et. A másik egy egyszerű lineáris függvény ami mínusz 1-nél metszi az Y tengelyt, majd mész jobbra 1-et, és fel 2-t, majd az Y-nál kapott ponttal összekötöd.
2014. máj. 11. 19:40
 2/3 anonim ***** válasza:

Vegyük sorra:


Ha az abszolutértékjelben pozitív van, akkor egyszerűen elhagyható a jel, például:


|5|=5

|3+6|=3+6=9

.

.

.


Ha 0 van benne, akkor is, mivel |0|=0.


Ha negatív van, akkor a szám abszolutértéke az ellentettje lesz:


|-9|=9

|-2-4-6|=-(-2-4-6)=-(-12)=12

.

.

.


Ezek alapján azt kell megnézni, hogy mikor lesz a ||-jelen belül pozitív, 0, vagy negatív:


Ha x>=-5, akkor pozitív lesz, elhagyható:


2*(x+5)-7=2x-1 /zárójelbontás

2x+10-7=2x-1 /összevonás

2x+3=2x-1 /-2x

3=-1, ami nem igaz, ami azt jelenti, hogy ha x>-5, akkor az egyenletnek nini megoldása.


Ha x<=-5, akkor az előbbiek tapasztalata alapján az abszolútérték az ellentettje lesz:


2*(-(x+5))-7=2x-1 /zárójelbontás

-2x-10-7=2x-1 /összevonás

-2x-17=2x-1 /+2x

-17=4x-1 /+1

-16=4x /:4

-4=x


Mivel x<=-5, ezért az egyenletnek ez nem lesz megoldása.


Mivel minden számba vehető esetet végignéztünk az egyenletnek nincs megoldása.

2014. máj. 11. 20:04
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2014. máj. 13. 21:00