Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezeket a mondatokat valaki...

Ezeket a mondatokat valaki elemezné nekem, ha nagyon szépen megkérem? Mert én nem értem, de kellene.

Figyelt kérdés

1)Sosem gondoltam volna,hogy egyszer az interneten keresztül fogok tanítani.

2)Aki ötöst szeretne, az az összes feladatot hibátlanul oldja meg.

3)Azért kell gyakorolnod, hogy ne kapj egyest.

4)Ha sokat gyakorolsz, akkor biztos jól sikerül a dolgozatod.

5)Rosszul állok nyelvtanból,azért gyakorlok most.

6)Amióta az iskolába járok, folyton tanulnom kell valamilyen dolgozatra.

7)Nem árt, ha rendesen készültök a témazáróra.

8)Ki gondolta volna,hogy ilyen könnyű lesz a dolgozat?

9)Amennyit készültél, annyit tudsz.

10)Olyan az eredményed, amilyen a készülésed.

Ezekben a mondatokban mi a kötőszó és az utalószó? Az alárendelésüket, és azt,hogy melyik a fő-és mellékmondat, azt tudom, csak ezeket nem. :/


2014. máj. 25. 13:51
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Fel kell tenni egy kérdést arra, ami a főmondatból hiányzik. Ennek a kérdésnek megfelelő alárendelt összetett mondatokat kapunk. A legtöbb mondatod ilyen, az eleje a főmondat, a vessző utáni a mellékmondat.

1. Sose gondoltam volna ... Mit? Hogy egyszer ... Tehát tárgyi alárendelő összetett mondat.

2. Aki ötöst szeretne ... Azzal mi van? Mit állítunk azzal kapcsolatban? Tehát állítmányi.

3. Azért kell gyakorolnod ... Miért? Mi célból? Tehát célhatározói alárendelés.

4. Ha sokat gyakorolsz ... Akkor mi fog történni? Állítmányi.

5. Ez mellérendelés, mert nem hiányzik az első tagmondatból semmi. Mellé rakunk egy másik tagmondatot, ami magyarázza az elsőt, tehát magyarázó.

6. Amióta iskolába járok ... Azóta mi van? Állítmányi alárendelés.

7. Nem árt ... Mi? Alanyi

8. Ki gondolta volna ...? Mit? Tárgyi

9. Itt fordítva van, az Annyit tudsz a főmondat, kérdés: mennyit? Mennyiségjelzői

10. Olyan az eredményed ... Milyen? Minőségjelzői.

2014. máj. 25. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. :) Tehát akkor a 9. mondat kivételével mindegyiknek az első tagmondat a főmondata? A kötőszavak azok nyilván azok, amik a vessző után állnak,de az utalószavak melyikek?
2014. máj. 25. 16:40
 3/17 anonim ***** válasza:

Vigyázz! Az előző segítő válaszban két komoly tévedés van:


9)Amennyit készültél, annyit tudsz.

Az alárendelés NEM MENNYISÉGJELZŐI! Az annyit-amennyit szavak valóban mennyiségre utalnak, de mindkettő végén tárgyrag van. Úgy, mint a következő egyszerű mondatokban: HÁRMAT kérek. Oldd meg ezt a KETTŐT!

Ezekben sem mennyiségjelző a számnév! A JELZŐ MINDIG EGY JELZŐS SZERKEZET RÉSZE. A JELZŐ MELLETT KELLENE ÁLLNIA EGY JELZETT SZÓNAK! Így: HÁROM bélyeget kérek. Oldd meg ezt a KÉT feladatot!


10)Olyan az eredményed, amilyen a készülésed.

Ebben az esetben hasonló a tévedés oka. A MELLÉKNÉV NEM FELTÉTLENÜL MINŐSÉGJELZŐ! Mint ahogyan az alábbi mondatban sem az: A tábla FEKETE. A fagyi ÉDES.Az eredményem JÓ.


Tehát:

9)tárgyi alárendelés, utalószó: annyit , a 2. tagmondat a főmondat.

10) állítmányi alárendelés, utalószó: olyan, az 1. tagmondat a főmondat

2014. máj. 25. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Ja, még valamit!

A 6) mondatban úgy kérdezhetünk, hogy MIÓTA? Ez időhatározói alárendelés!

2014. máj. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mind a kettőtöknek a választ,tényleg! :)
2014. máj. 25. 17:32
 6/17 A kérdező kommentje:
Viszont még annyit szeretnék megkérdezni, hogy ebben a 10 mondatban, melyek az utalószavak?
2014. máj. 25. 17:42
 7/17 anonim ***** válasza:

A 6. mondaton tovább gondolkozva most arra jutottam, hogy ez is fordítva van: az a főmondat, hiányzó utalószóval, hogy folyton tanulnom kell (azóta) ..., kérdés: mióta? Így időhatározói. A 9-esről, miután utánanéztem, kiderült, hogy tényleg tárgyi, de magánvéleményem, hogy hülyeség a formát (tárgyrag) előrébbbvalónak tekinteni, mint a tartalmat (mennyiség). A 10-esnek is utánanéztem, az valóban állítmányi, de elég idétlen az elkülönítése. Ha az lenne a főmondat, hogy olyan eredményed van, akkor jelzői lenne, ha az, hogy olyan az eredményed, akkor meg állítmányi.

Az utalószó a főmondatokban van, a kötőszó a mellékmondatokban. Pl aki - az, azért - hogy, annyit-amennyit, olyan - amilyen. Nem mindig vannak kitéve.

1.

2014. máj. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm, tehát akkor itt mind a 10 mondatban ki vannak téve az utalószavak?
2014. máj. 25. 18:47
 9/17 anonim ***** válasza:

1, 7, 8-ban nincs (azt, az), meg a mellérendelőben sincs, de azt nem is értem, hogy kerül ide.

Meggondoltam magam a négyesnél, a 2. fele a főmondat, és időhatározói. Merthogy az akkor az utalószó, és a ha a kötőszó.

2014. máj. 25. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2014. máj. 25. 22:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!