Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valószínűségszámítás megoláda?

Valószínűségszámítás megoláda?

Figyelt kérdés

Egy anyának két gyermeke van. Az egyik fiú. Mekkora a valószínűsége annak hogy a másik is az?


Tegyük fel, hogy a születéseknél fele-fele arányban születik fiú és lány. ( Ugye emlékszel még: 0 valószínűségű esemény soha sem következik be, míg az 1 valószínűségű az mindig.


Az eredmény kivételesen nem százalékban kell.



2014. júl. 23. 15:05
 1/9 szakor ***** válasza:
100%

1/3

Mivel két gyereke van, ez összesen négyféle variációt jelent: két fiú, két lány, egy fiú-egy lány -- de ez a sorrend miatt két esetet jelent.

A két lány, mint lehetőség kiesik, a fennmaradó három esetből egy esetben van fiútestvér.

(ikrek esetén ugyanez a helyzet)

2014. júl. 23. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 szakor ***** válasza:
(Illetve nem ugyanaz az ikres eset, mert az egypetéjű ikrek azonos neműek, ott változatosabb a helyzet, de az már biológia)
2014. júl. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, valóban 33%!
2014. júl. 23. 17:00
 4/9 Tom Benko ***** válasza:

A zárójeles rész nem kicsit butaság...

Egyébként a lehetőségeink, ahogy már elmondták: ff, fl, lf. Innentől már adódik.

2014. júl. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 szakor ***** válasza:

Tom Benko felvilágosítására:

Ha ikrek vannak, akkor a feladat megoldása 50%, mert az ikrek ha kétpetéjűek, akkor ugyanúgy 3 szóba jöhető eset van + ha egypetéjűek, akkor még egy esettel egészül ki mind a kedvező esetek száma, mind az összes eset száma, azaz 2 jó a négyből.

De fejtsd ki bővebben, ha másképp látod!

2014. júl. 24. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tom Benko ***** válasza:
Ikrek megengedése esetén is. A ff eset szempontjából mindegy, hogy ikrek vagy sem. A többi esetben is. Minket csak a nemi összetétel izgat.
2014. júl. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
@szakor: Amúgy a kérdésbeli zárójeles részre céloztam, nem láttam, hogy te is használtad. Elnézést a zavarkeltésért.
2014. júl. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 szakor ***** válasza:

Ikrek esetén nem 1/3. leírtam, miért. Persze ez is csak akkor igaz, ha az egypetéjű/kétpetéjű arány "ideális" (én speciel önkényesen 1:3-nak vettem, hogy jó szám legyen). S itt jön be a biológia, a tényleges arányok változhatnak időtől, kortól, klímától, rassztól, néptől, stb. függően...

CSAK kétpetéjű ikrek esetén igaz az 1/3. :D

2014. júl. 25. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tom Benko ***** válasza:

Ha már ennyire aprólékosan vizsgáljuk, akkor bizony az ikerszülések statisztikai mennyiségét is figyelembe kell venni, ami viszont már erősen zavart kelt. Vagy mégsem? Nézzük csak meg ugyanis az eseteket:

ff (egypetéjű ikrek)

ff (kétpetéjű ikrek)

ff (nem ikrek)

fl (kétpetéjű ikrek)

fl (nem ikrek)

lf (kétpetéjű ikrek)

lf (nem ikrek)

Látszólag változtatott az eseteken, de nézzük csak meg jobban! A nemi eloszlás szempontjából hány esetünk is van? Három! Az ugyanis, hogy milyen születési viszonyban vannak, nem befolyásolja a nemi viszonyaikat. (Persze ez alól kivétel, ha ezeket a megfelelő arányokkal súlyozzuk is.)

2014. júl. 26. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!