Légyszíves segítse tek ebben a matematikai feladatban?


2 dobókockával dobunk...

hányféle különböző kimenetele lehet?

hány olyan dobás lehet, ahhol egyiken sincs 3al osztható szám?

mennyi az esély arra hogy a dobott számos szorzata osztható 3al?

köszii a segítséget! :3



2014. aug. 31. 13:23
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Esetszétbontással kell:


1. eset: a dobott számok azonosak, ebből 6 darab van.


2. eset: különböznek, ekkor ha külön-külön dobnánk, akkor 6*5=30 dobást tudunk megszámolni, de mivel egyszerre dobunk, ezért például a 4-5 és az 5-4 dobás azonos lesz, ezért osztunk 2-vel, így 15 ilyen eset lesz.


Összesen tehát 15+6=21 kimenetele lehet a dobásnak.


2. 1. eset: a dobott számok azonosak, ebből 4 van.


2. eset: különböznek, így a fenti elgondolás alapján 4*3/2=6 ilyen eset van.


Tehát összesen 4+6=10 dobás van.


3. Akkor osztható 3-mal, ha a dobott számok egyike osztható 3-mal. Azt pedig az előbb kiszámoltuk, hogy hány esetben nem lesz 3-mal osztható egyik tag sem. Azt is, hogy mennyi az összes eset, így a klasszikus valószínűségi modell alapján 10/21 az esélye.

2014. aug. 31. 14:03