Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hányféleképpen lehet 5 kulcsot...

Hányféleképpen lehet 5 kulcsot felfűzni a karikára? 5! /5*2 a megoldás. Mit jelent ez a jelölés?

Figyelt kérdés
köszi

2014. szept. 5. 18:12
 1/7 anonim ***** válasza:
n!=n*(n-1)*...*3*2*1. Tehát a ! (ejtsd: faktoriális) azt jelenti, hogy a számtól 1-ig az összes egész számot összeszorozzuk, például 5!=5*4*3*2*1=120.
2014. szept. 5. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, ez a megoldás, mivel szerintem 5!/5*2^5 a megoldás (az sem midegy, hogy a kulcs "balra vagy jobbra néz").
2014. szept. 5. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 szakor ***** válasza:

Honnan vetted a megoldást?

Szerintem 5!/5 = 4! = 24 a megoldás.

Ha "láncban" helyeznénk el, akkor 5! lenne az összes eset száma, de mivel körbe rakjuk, megszűnnek a "sorszámok", magyarul akárhol kezdődhet a kör. Egy lehetséges elrendezés emiatt egy-egy ugrással összesen öt különböző esetet tartalmaz egyben. (Könnyebb elképzelni, ha színekkel gondolod. pl. ZPSKN - a kör miatt ezt lehet PSKNZ, SKNZP, KNZPS, NZPSK esetnek is felfogni). Emiatt a megoldás 5!/5.

Persze ez akkor igaz, ha 5 különböző kulcsról van szó.

A 2. javaslat totálisan rossz. A 2^5 szorzóként akkor jönne be, ha kétállású kapcsoló, vagy hasonló kétállapotú dolog állapota is számítana.

A kettes szorzó talán a körüljárási irány miatt vetődhet fel, de fölösleges, mivel a különböző esetek miatt minden eset szerepel.


Más megközelítés szerint. Mivel nincsenek sorszámok, egy kulcsot rögzítek, s akkor a többi négyet ehhez képest 4! módon tudom elrendezni. (A rögzítetthez képest a helyeket meg tudom számozni.)

A ! a faktoriális jele, az első hsz-ben van a magyarázat.

2014. szept. 6. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Pont, hogy nem "totálisan rossz". Mivel a kulcsokat kétféleképpen lehet felrakni: p és q, vagyis a fokozás balra vagy jobbra néz. Innen jön a 2^5-es szorzó. Itt a kétállású kapcsoló, amit annyira kerestél.
2014. szept. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
A kérdésben kiírt megoldás a tankönyv megoldókulcsában volt, de nem értem , hogy a nevezőben szereplő 5 és a 2 honnan jön ki, mit jelent?
2014. szept. 6. 18:00
 6/7 szakor ***** válasza:

"Mivel a kulcsokat kétféleképpen lehet felrakni: p és q, vagyis a fokozás balra vagy jobbra néz."

Oké, lehet így is értelmezni.


A nevezőben lévő ötös azért kell, mert ahogy írtam, egy sorrend a kezdőnek tekintettől függően öt különböző esetet tartalmaz, vagyis az összes lehetséges esetet öttel kell osztani, hogy a tényleges megoldást megkapjuk.

(Mondok egy példát: kirakod a SIK szót, de ezt olvashatjuk KISnek is visszafelé. Egy szót rakok ki, de két szó van benne. A kulcsokból egy sorrendet rakok ki, de attól függően, hogy melyik az "első", öt különböző esetet tudok kiolvasni belőle)

A kettő a nevezőben van? Akkor mégis az iránnyal variál. Azaz egy kirakott sorrend a körüljárási irány miatt eleve két esetet jelentene. Megfogok egy kulcsot, akkor jobbra indulva is tudok egy sorrendet megállapítani, balra indulva is.

Tehát:

5! - az összes eset számak

5 - egy adott sorrendből a különböző kezdéssel kiolvasható esetek száma

2 - egy sorrend esetén a körüljárási irány miatt kiolvasható esetek száma. (szemléletesen óramutató járásával egyező illetve ellentétes irány)

2014. szept. 8. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!
2014. szept. 9. 17:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!