Egy lemezre ráírunk egy 1-est. Két lemezre 2- t,3 lemezre 3-t,30 lemezre 30-at. Lent folytatom?


Betesszük a lemezeket egy dobozba és véletlenszerűen húzunk belőlük, anélkül, hogy visszatennénk. Legkevesebb hány lemezt kell kihúzni, hogy biztosan legyen 10, amire uaz a szám van írva?

235 a megoldás, de ez hogy jön ki?



2014. szept. 9. 18:24
 1/4 anonim ***** válasza:

A legrosszabb esetet kell néznünk:


Kihúzod 1-től 9-ig az összeset, aztán 10-30-ig mindegyikből 9-et. A következő húzásra lesz olyan, amilyet keresünk:


1+2+3+4+5+6+7+8+9=45, ezek 1-9-ig,

10-30-ig 21 szám van, így 9*21=189-et húzunk ki,

Összesen 45+189=234-et húzunk. Tehát 235. húzásra lesz 10, amelyeken ugyanaz a szám van.

2014. szept. 9. 18:40
 2/4 A kérdező kommentje:
Miért 9-et húzunk ki 10-30 -ig?
2014. szept. 9. 18:53
 3/4 A kérdező kommentje:
mert max 10 húzás lehet, tehát elöbb bármely 9-et?
2014. szept. 9. 18:55
 4/4 szakor ***** válasza:

A legrosszabb esetet keressük.

Két csoportra oszthatók a számozott lemezek.

1-9 -ig nincs belőlük 10 db, tehát ezeket mindet kihúzhatjuk.

A többiből van 10, de mivel a legrosszabb esetet keressük, itt az a legrosszabb, ha mindegyikből 9 darabot húzunk ki. 10-30-ig 21 darab szám van.

Az eddigiekben kihúzott lemezek száma: 45 + 189 = 234.

A következő húzásra egy 10-31 közötti számot tartalmazó lemezt húzunk ki. Tehát ez már a tizedik lesz abból, így ez a megoldás.

2014. szept. 9. 21:46