2014. szept. 11. 13:01
 1/6 A kérdező kommentje:

Egy iskola 3 nyári tábort szervezett diákjainak. Egyet a Mátrába, egyet Balatonra,

egyet pedig a Velencei tóra. Az iskola 284 diákja közül 64-en voltak a Mátrában, 40-en a

Balatonon és 88-an mentek el a velencei tavi táborba. Akik pontosan két táborba mentek el

háromszor annyian voltak, mint akik mindhárom táborba elmentek.

a) Ha 147 olyan diák volt, aki egy táborozáson sem vett részt, akkor hányan voltak azok, akik

pontosan egy táborozáson vettek részt?

2014. szept. 11. 13:02
 2/6 szakor ***** válasza:

Ö=284

64M; 40B; 88V

3T= x

2T= 3x

0T=147

1T=?


284-147= 137 diák táborozott az iskolából.

64+40+88= 192 táborozó volt összesen. Ebben azok, akik pontosan két táborban voltak kétszer, azok, akik mindháromban voltak, háromszor számolódnak.


Legyen y azok száma, akik pontosan egy táborban voltak.

Legyen x azok SZÁMA, akik 3 táborban voltak.

Ekkor 3x azok SZÁMA, akik 2 táborban voltak.

Ezek alapján a táborozók száma:

(1) 137 = y + x + 3x = y + 4x


Most nézzük meg az össz táborozást!

Akik 1 táborban voltak, ők y táborozást jegyeznek.

akik 3 táborban voltak, ők 3x táborozást jegyeznek.

akik 2 táborban voltak, ők 6x táborozást jegyeznek (3x, mert a számuk az előbbiek háromszorosa, ezt szorozzuk a táborok számával, kettővel)

Így a táborozások száma:

(2) 192 = y + 3x + 6x = y + 9x.

(1)-ből kifejezzük x-et:

x= (137-y)/4

ezt behelyettesítjük (2)-be


192 = y + (9/4)*(137-y)

192 = (-5/4)y + 1233/4

(5/4)y = 465/4

y = 93


Tehát 93-an vettek részt PONTOSAN EGY táborozáson. (De a képletből kijön x= 11, azaz 33-an KETTŐ, 11-en HÁROM táborban voltak - ez megfelel ellenőrzésnek is, mivel 93+33+11 = 137.)

2014. szept. 11. 17:40
 3/6 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm. :)
2014. szept. 11. 21:57
 4/6 A kérdező kommentje:

viszont itt nem teljesen értem az egyszerűsítést :

192 = y + (9/4)*(137-y)

192 = (-5/4)y + 1233/4

Ez oké : 1233/4

Ez viszont nem értem, hogyan jött ki pontosan: (-5/4)y

2014. szept. 11. 22:26
 5/6 szakor ***** válasza:

Felbontottam a második zárójeles kifejezést, s összevontam.

(9/4)*(137-y) = 1233/4 - (9/4)y

2014. szept. 12. 08:50
 6/6 szakor ***** válasza:

Egyébként a matek vénával születettek, vagy a több hasonlót ismerők számára kicsit egyszerűbb formában a megoldás:

Ez egy kétismeretlenes egyenletrendszer:

192 = y + 9x

137 = y + 4x


Az elsőből kivonva a másodikat kapjuk, hogy:

55 = 5x

11 = x

Visszahelyettesítve pl. a másodikba:

137 = y + 4x = y + 44

137 = y + 44

y = 93


Persze a magyarázatot, hogy miért pont így írjuk fel, nem lehet megspórolni :D (lásd fent)

2014. szept. 12. 08:55