Hogy számoljak ilyet könnyen?

2014. szept. 20. 11:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Hányadik hatványa? Tudod mit jelent egyáltalán a hatvány?
2014. szept. 20. 11:29
 2/8 anonim válasza:
6.osztályos tananyag, én is most tanulom, szerintem hatványokra kell bontani csak rosszul fogalmazta meg a kérdést. (nekem is ez a feladat)
2014. szept. 20. 11:34
 3/8 anonim ***** válasza:
De mit bontasz fel hatványokra? Pl a 2^3(kettő a harmadikon) azt jelenti, hogy 2 a 3. hatványon. Nem prímtényezős felbontásra gondolsz/gondoltok?
2014. szept. 20. 11:38
 4/8 A kérdező kommentje:
úgy érzem mégse tudom pontosan. Erre gondoltam : gyök 80 és lesz belőle : gyökjel alatt 2^4 szorozva 5. (Kettő a negyediken,de nem tudom hogy írjam.)
2014. szept. 20. 11:41
 5/8 anonim válasza:

1×10^2+9×10^1+2×10^0=192


Én így csinálom (elnézést ha a jeleket elrontottam de szerintem így is érthető)

2014. szept. 20. 11:41
 6/8 anonim ***** válasza:

Akkor ez a prímtényezős felbontás lesz. Annyi a lényege, hogy adott egy szám, jelen esetben a 192. Ezt a legkisebb prímtől kezdve(a 2 is prímnek számít) szépen elkezdjük osztogatni egészen addig, amíg maradék nélkül osztható az adott prímmel. Ha már nem osztható vele, akkor jön a következő prím, azzal is osztogatod, és így tovább.

Tehát a példa:

192/2 = 96

96/2 = 48

48/2 = 24

24/2 = 12

12/2 = 6

6/2 = 3 (itt ugye a 3-at már nem tudnád 2-vel osztani maradék nélkül, ezért osztod a következő prímmel, 3-mal)

3/3 = 1

És most összegzed: 2-vel ötször osztottál, míg 3-mal egyszer, tehát 192=2^5*3

2014. szept. 20. 11:46
 7/8 anonim ***** válasza:
Bocsi, nem 5-ször hanem 6-szor osztottál a 2-vel, tehát helyesen: 192=2^6*3
2014. szept. 20. 11:47
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2014. szept. 20. 11:47