Hogy kell megoldani ezt a matek feladatot?


Kérlek segítsetek az alábbi feladatban, ha kérhetem, levezetéssel. Előre is köszönöm!


Mutassa meg, hogy minden n természetes számra igaz az alábbi összefüggés


1*2+2*5+3*8+...+n(3n-1´=n^2(n+1)



2014. szept. 29. 12:34
 1/2 anonim ***** válasza:

Teljes indukció.


n=1 esetén


1*2 = 1^2 * 2 ez igaz.


Tfh n=k-ra igaz:


1*2+2*5+3*8+...+k*(3k-1)=k^2*(k+1)


Nézzük meg n=k+1-re, hogy igaz-e:


A bal oldal:


[1*2+2*5+3*8+...+k*(3k-1)] + (k+1)*(3*(k+1)-1 )


A jobb oldal:

(k+1)^2 * (k+1 +1)


Bal oldalon a szögletes zárójeles részre használhatjuk az indukciós feltevést:


k^2*(k+1) + (k+1)*(3*(k+1)-1 )


Ezt alakítsuk tovább, míg kijön a jobb oldal! (k+1) kiemelhető.


(k+1)*[k^2+3k+2]


k^2+3k+2 szorzattá bontva (k+1)*(k+2)


(k+1)*[k^2+3k+2]=(k+1) * (k+1)*(k+2) = (k+1)^2*(k+2)


Készen vagyunk.

2014. szept. 29. 13:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2014. szept. 29. 20:18