Valaki meg tudja nekem oldani ezt a fizika feladatot?


Tudom, hogy a sebességet az idő függvényében így számoljuk ki: a*t+v0 (v0=kezdősebesség)

Illetve az utat az idő függvényében: a/2*t négyzet+v0*t.

Akkor hogyan kell kiszámolni az időt?

Válaszokat előre is köszönöm!

Az alábbi feladathoz kell:

Mennyi ideig fékezett a vonat, amelynek sebessége -1m/s négyzet gyorsulással csökkent 110km/h-ról, 95km/h-ra.

Én ezt így írnám fel:

a: -1m/s négyzet

v0: 110km/h, azaz 396m/s

v1: 95km/h, azaz: 342m/s

t: ??? többek között ezért kellene az idő kiszámítása.

Meg még van egy feladat, amit nem értek:

Nyugalomból induló, és egyenletesen gyorsuló test mozgásának nyolcadik másodpercében 60cm utat tett meg. Mekkora utat futott be a 9. másodpercben.

Nagyon szépen kérem, hogy aki erre az igen könnyű feladatra tud válaszolni, az írja le a megoldás menetét, mert holnap dolgozat, és ezt a részét nem értem, a többit viszont igen.

Válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!!! :))



2014. szept. 30. 13:32
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A függvényeket egyenletként érdemes felírni.

v1 = v0+ a*t


Ebből a t-t ki tudjuk fejezni


v1-v0 = a*t

t= (v1-v0)/a



A másiknál ugyanígy:


s = v0*t+a/2*t^2


Innen nem szokás a t-t kifejezni, mert másodfokú.

Ha v0=0, akkor


s= a/2 *t^2


t^2 = 2*s/a


t= gyök( 2s/a)


DE ezeket nem érdemes megtanulnod. Mindig az eredeti egyenleteket írd fel, és azt oldd meg.

-----------------------


Az elsőnél helyettesíts be az eredeti képletbe:


v1 = v0 + a*t

342 = 396 -1*t


Megoldod t=54s



(Amúgy a gyorsulás definíciója, hogy mekkora sebességváltozás volt egységnyi idő alatt.

Vagyis a = delta v / t , amiből t = delta v / a

Itt -54 a sebességváltozás (delta v)

a = -1.

)


---------------------------------

2-esnél:


A 8. mp elején

v0 = a*8 a sebessége. És a gyorsulással halad.


Innen a megtett utat ki tudod számolni a s = v0*t + a/2*t^2-el.

t=1 mp


s= 8a + a/2 = 8,5 a

Akkor a = 60/8,5


A 9. mp-ben megtett út 9,5a


s = 9,5 * 60/8,5 = 67,06 cm.

2014. szept. 30. 14:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, nagyon-nagy segítség!!! :))
2014. szept. 30. 17:16