Egy számtani sorozat hatodik tagja 15, kilencedik tagja 0
Számítsa ki a sorozat első tagját!
2014. okt. 13. 08:50
1/2 anonim válasza:
1) a1*5d=15
2) a1*8d=0
Két egyenlet, két ismeretlen, hajrá!
2/2 anonim válasza:
Nem muszáj felírni egyenletrendszerben; azt kell meggondolni, hogy a hatodik taghoz hány d-t kell adni, hogy a kilenvedik taghoz jussunk? A válasz: 3, tehát
a[9]=a[6]+3d, vagyis
0=15+3d innen d=-5.
Innen már az "alap" képletől kiszámolható a[1].