Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » TÖRTÉNELEM! Igaz- Hamis? 10....

TÖRTÉNELEM! Igaz- Hamis? 10. Évfolyam. Athéni Társadalom, politika.

Figyelt kérdés

Először is, nincs még könyvem, és segítséget szeretnék kérni, mert hü lye vagyok a történelemhez! :)


A) Az athéni demokráciában a hatalmat a lakosság többsége gyakorolja. I-H

B) a népgyűlésen hozzák meg a törvényeken?

C) Valamennyi tisztség betöltésénél a kiválóság volt a legfőbb szempnt.

D) Az athéni államban mindenki egyenjogú.

E) A forrás szerint a demokrácia nem a kevesekre, hanem a többségre támaszkodik.



Köszönöm szépen! :)



2014. okt. 17. 10:39
 1/4 chtt ***** válasza:

Sebaj, ha nincs könyved, megtaláltam a forrás (a megoldást sajnos nem).


„Olyan alkotmánnyal élünk, amely nem igazodik szomszédaink törvényei után, s inkább mi magunk szolgálunk például, mintsem hogy utánoznánk másokat. A neve pedig, mivel nem kevesekre, hanem a többségre támaszkodik: demokrácia. Törvényeink szerint a személyes ügyeket tekintve, mindenki egyenjogú, de ami a megbecsülést illeti, hogy a közösség előtt kinek miben van jó híre, itt nem a társadalmi helyzet, hanem a kiválóság ér többet, és ha valaki olyasmire képes, ami a város javára van, szegény sorsa és így jelentéktelen társadalmi rangja nem áll útjában. A szabadság szellemében intézzük el közügyeinket.” (Periklész beszéde Athén politikai berendezkedéséről, idézi Thuküdidész)


Szerény történelmi ismereteim alapján azt mondtam volna:

I-I-H-H-I

a forrást olvasgatva azonban némileg elbizonytalanodtam.

(nemhiába szeretem jobban a nyelveket!)

2014. okt. 17. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 szakor ***** válasza:

A - hamis, a rabszolgáknak, nőknek, bevándorlóknak nem volt joguk beleszólni az államügyekbe.

B - igaz

C - igaz (bár a gyakorlat kicsit árnyalta a kérdést:) )

D - hamis, nőknek, rabszolgáknak, bevándorlóknak nem voltak politikai jogaik

E - milyen forrás szerint? Egyébként alighanem igaz, már ha a többséget a politikai jogokkal rendelkezők többségére érti, ugyanis a választás során nemcsak az arisztokraták kerülhettek pozícióba, mivel a tisztségviselők Periklész idején napidíjat kaptak.

2014. okt. 17. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 chtt ***** válasza:

Kedves szakor!

Az egyes hozzászólásba beletettem a forrást, de ha nékem nem hinnél:

[link]

Ahogy lefelé tekersz, a Mellékletek alatt megtalálod ezt a feladatot.

üdv

:)

2014. okt. 17. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen Köszönöm! :)
2014. okt. 18. 10:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!