Egy halmaz összes részhalmazának elemszámainak összegére , valamint elemeinek összegére is képlétet, előbbire :

n*2^(n-1) , ahol n az eredeti halmaz elemeinek száma, utóbbira: [n(n+1)]/2 * 2^(n-1) . Valaki le tudná vezetni ezt a képletet? előre is köszönöm !


2014. nov. 19. 18:29
 1/3 anonim ***** válasza:

n alatt a k-t nCk-val fogom jelölni (C, mint Combination, a számológépeken szokás így).


Az összes részhalmazok elemszámainak összege:

nC0*0 + nC1*1 + nC2*2 + … + nC(n-1)*(n-1) + nCN*n.

A binomiális tétel alapján

(1 + x)^n = nC0*1^n*x^0 + nC1*1^(n-1)*x^1 + nC2*1^(n-1)*x^2 + … + nC(n-1)*1^1*x^(n-1) + nCn*1*x^n.

Ezt deriválva

n*(1 + x)^(n-1) = nC0*0 + nC1*1 + nC2*2*x + nC3*3*x^2 + … + nC(n-1)*(n - 1)*x^(n-2) + nCn*n*x^(n-1).

x = 1-et helyettesítve:

n*(1 + 1)^(n-1) = n*2^(n-1) = nC0*0 + nC1*1 + nC2*2 + … + nC(n-1)*(n-1) + nCN*n,

ami éppen nekünk kell.


Viszont a második feladatot nem értem. Mi az, hogy elemeinek összege? Például ha a halmaz az osztálytársaim halmaza, akkor hogy adom össze az elemeit?


(De azt sejtem, hogy ott még egyszer kell deriválni, és aztán helyettesíteni x = 1-et.)

2014. nov. 19. 18:55
 2/3 A kérdező kommentje:
Számhalmazról van szó. pl. A={7;8;9;...;15}
2014. nov. 19. 19:03
 3/3 anonim ***** válasza:

Oké, akkor például

A = {4, 5}.

n = 2.

Az A részhalmazai:

{}, {4}, {5}, {4, 5}.

Ezek elemeinek összege:

4 + 5 + 4 + 5 = 18.

n*(n+1)/2*2^(n-1) = 2*3/2*2 = 6.

A kettő hírből sem ugyanaz, szóval biztos nem igaz, amit bizonyítani kéne.

2014. nov. 19. 19:12