Valaki eltudná magyarázni ezt a fizikai feladatot hogy hogy jön ki?

Egyenes pályán állandó gyorsulással mozgó test 10m hosszú pályaszakaszt 1.06 s idő alatt,az ezután következő 10m hosszú pályaszakaszt 2.2 s alatt futja be. Mekkora a gyorsulása? ennek kell kijönnie kb : ~=-3m/*secound a négyzeten*

2014. nov. 22. 12:17
 1/4 anonim ***** válasza:

A testnek van egy v0 kezdősebessége és egy 'a' gyorsulása.

Mivel a 2. 10 méter tovább tart, így 'a' biztos, hogy negatív.


Az első 10 méterre felírhatjuk, hogy:


s = v0*t - a/2 * t^2


Itt s-t és t-t ismerjük.


A második 10 métert érdemes úgy számolni, hogy összsesen 20 métert tett meg, 1,06+2,2 s alatt.


Így van két egyenletünk két ismeretlennel.


10 = v0*1,06 - a/2 * 1,06^2


Rendezve:

10 = 1,06* v0 - 0,5618 * a


A másik egyenlet:

20 = v0*(1,06+2,2) - a/2 * (1,06+2,2)^2


Rendezve:


20 = 3,26*v0 - 5,3138 * a


mondjuk az első egyenletből fejezzük ki v0-t


10 + 0,5618 * a = 1,06* v0


v0 = 9,434 + 5,53 * a


Ezt beírjuk a másodikba:


20 = 3,26*(9,434 + 5,53 * a) - 5,3138 * a


Megoldod és megvan az 'a' értéke.

2014. nov. 22. 12:55
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi szépen!
2014. nov. 22. 12:56
 3/4 A kérdező kommentje:
Biztos hogy így kell kiszámolni? a végén nem nagyon akar kijönni a kb -3 !
2014. nov. 22. 13:32
 4/4 anonim ***** válasza:

Majdnem jó.


"mondjuk az első egyenletből fejezzük ki v0-t


10 + 0,5618 * a = 1,06* v0"


Ez még OK. Itt leosztunk 1,06-tal, ezt elírtam. (Az 'a' együtthatója 0,53)


v0 = 9,434 + 0,53 * a


Ezt beírjuk a másodikba:


20 = 3,26*(9,434 + 0,53 * a) - 5,3138 * a



Felbontjuk a zárójelet:


20 = 30,755 + 1,728 * a - 5,3138 * a

3,568 * a =10,755


a = 3

2014. nov. 22. 13:59