Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mennyi a p valós paraméter...

Mennyi a p valós paraméter értéke, ha tudjuk, hogy a 2x^2-2 (2p+1) +p (p+1) =0 egyenletnek egyik valós gyöke p-nél kisebb, másik valós gyöke p-nél nagyobb?

Figyelt kérdés
2010. febr. 2. 08:35
 1/6 anonim ***** válasza:
Biztos jól írtad le a feladatot? Szerintem hiányzik az elsőfokú tag (x) az egyenletből.
2010. febr. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Tényleg kimaradt egy x. Nekem is rosszul volt leírva a feladat. Helyesen:

2x^2-2x(2p+1)+p(p+1)=0 helyesen az egyenlet.


Köszönöm a segítséget!

2010. febr. 2. 13:54
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez így még mindig nem jó. Nekem az jött ki, hogy egy kis intervallumot leszámítva p szinte bármilyen értéket felvehet. (Már ha nem számoltam el.)


Biztos helyesen írtad fel az egyenletet?

2010. febr. 2. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Megnéztem újra, és úgy tűnik, jól írtam le a feladatot, bár nekem is email-ben küldték.

Azért köszi a segítséget!

2010. febr. 2. 15:17
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor leírom, meddig jutottam, hátha van benne hasznos infó.


Tehát a másodfokú egyenlet megoldóképletének felírása, majd egyszerűsítés után kijön, hogy a diszkrimináns:

D = 2p^2 + 2p + 1.


A diszkriminánsra felírva a másodfokú egyenlet megoldóképletét, látható, hogy ennek a diszkriminánsa negatív (értéke -4), ami azt jelenti, hogy a 2p^2 + 2p + 1 kifejezés mindig pozitív, tehát az eredeti egyenletnek csak valós gyökei vannak.


Ez a két gyök a [2p + 1 +/- sqrt(2p^2 + 2p + 1)]/2, amiből két egyenlőtlenség írható fel a feladat szövege alapján:


I. [2p + 1 - sqrt(2p^2 + 2p + 1)]/2 < p, ahonnan

átalakítva: 0 < p^2 + p


II. [2p + 1 + sqrt(2p^2 + 2p + 1)]/2 > p, ahonnan

átalakítva: -1 < sqrt(2p^2 + 2p + 1), ami felesleges, mert valós gyökös kifejezés biztosan nagyobb egynél

2010. febr. 2. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!!!!
2010. febr. 2. 15:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!