134. Hány gramm ZnSO4·7 H2O-ból kell legalább kiindulni?
ha azt akarjuk, hogy a belőle ké-szített telített oldatot 80 °C-ról lehűtve, 200 g kristályos cink-szulfát váljon ki 0 °C-on?
Az oldhatóság: 80 °C-on: 86,6 g só/100 g víz,
0 °C-on: 41,9 g só/100 g víz?
A só oldhatósága alatt a ZnSO₄ mennyiségét értjük 100 g vízben (lásd. a második táblázat végén):
Mivelhogy a kérdésben a „legalább“ kifejezés szerepel, ez azt jelenti, hogy a lehető legtöményebb 80 ºC-os oldatból kell kiindulni, vagyis a telített oldatból, hogy 0 ºC-ra lehűtve minél több ZnSO₄•7H₂O váljon ki belőle.
M(ZnSO₄•7H₂O) = 287,56056 g/mol
M(ZnSO₄) = 161,4536 g/mol
m₁ = a kristályos só tömege = 200 g = só₁ + víz₁
m₂ = a 80 ºC-os oldat tömege = só₂ + víz₂
m₃ = a 0 ºC-os oldat tömege = só₃ + víz₃
vízmentes só/víz aránya a kristályos cink-szulfátban: 161,4536/(287,56056-161,4536) = 1,2803 = só₁/víz₁
vízmentes só/kristályos só aránya a kristályos cink-szulfátban: 161,4536/287,56056 = 0,56146
vízmentes só/víz aránya a telített 80 ºC-os oldatban: 86,6/100 = 0,866 = só₂/víz₂
vízmentes só/oldat aránya a telített 80 ºC-os oldatban: 86,6/186,6 = 0,46409
vízmentes só/víz aránya a telített 0 ºC-os oldatban: 41,9/100 = 0,419 = só₃/víz₃
vízmentes só/oldat aránya a telített 0 ºC-os oldatban: 41,9/141,9 = 0,29528
200 g kristályos cink-szulfát tartalmaz: 200*161,4536/287,56056 = 200*0,56146 = 112,29 g vízmentes sót (ZnSO₄) és 200 – 112,29 = 87,71 g vizet, tehát:
só₁ = 112,29 g, víz₁ = 87,71 g
továbbá: só₁ = 1,2803*víz₁
só₂ = só₁ + só₃ (mert a 80 ºC-os oldatban ott van az, ami majd kikristályosodik és ami majd marad a 80 ºC-os oldatban)
víz₂ = víz₁ + víz₃ (mert a 80 ºC-os oldatban ott van az, ami majd kikristályosodik és ami majd marad a 80 ºC-os oldatban)
só₂ = 112,29 + só₃
víz₂ = 87,71 + víz₃
só₂ = 0,866*víz₂
só₃ = 0,419*víz₃
0,866*víz₂ = 112,29 + 0,419*víz₃
víz₂ = víz₁ + víz₃ = 87,71 + víz₃
0,866*(87,71 + víz₃) = 112,29 + 0,419*víz₃
75,9569 + 0,866*víz₃ = 112,29 + 0,419*víz₃
0,447*víz₃ = 36,3331
víz₃ = 36,3331/0,447 = 81,2774 g
víz₂ = víz₁ + víz₃ = 87,71 + 81,2774 = 168,9874 g
só₂ = 0,866*víz₂ = 0,866*168,9874 = 146,34308 g
só₃ = 0,419*víz₃ = 0,419*81,2774 = 34,05523 g
A kérdés: mennyi a (só₁ + só₃)/0,56146?
(só₁ + só₃)/0,56146 = (112,29 + 34,05523)/0,56146 = 260,651 g kristályos cink-szulfátból kell kiindulni
Ellenőrzés:
260,651 g kristályos cink-szulfát tartalmaz: 260,651*0,56146 = 146,34511 g vízmentes sót (ZnSO₄)
80 ºC-nál ez: 146,34511/86,6*100 = 168,9897 g vízben fog feloldódni
A 80 ºC oldat tömege: 146,34511 + 168,9897 = 315,33484 g, ebből ki fog kristályosodni 200 g és visszamarad: 315,33484 – 200 = 115,33484 g oldat (0 ºC).
Ebben van: 115,33484*0,29528 = 34,05607 g vízmentes só
A 200 g kristályos só tartalmaz: 112,29 g vízmentes sót
Összesen van tehát: 112,29 + 34,05607 = 146,346 g vízmentes só, ami: 146,346/0,56146 = 260,6527 g kristályos sóban található meg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!