Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Bede Anna tartozása C. novellá...

Bede Anna tartozása C. novellának a tartalmát kéne leírni részletesebben. SOS?!

Figyelt kérdés
Valaki vállalná? Légyszi normális emberek írjanak
2010. febr. 8. 16:27
 1/4 A kérdező kommentje:

Bede Anna tartozása


Mind együtt ültek a bírák. Ott künn a köd nekinehezedett az idomtalan épületnek s szinte összébb szorítá annak falait, ráült az ablakokra és elhomályosítá a jégvirágokat. Minek is ide a virágok?

A teremben nehéz, fojtott levegő volt, ködmön és pálinkaszag, s a legfelső ablaktáblán csak lassan, lomhán forgott az ólomkarika.

A bírák fáradtan dőltek hanyatt székeiken, az egyik behunyta szemeit s kezét bágyadtan leeresztve, hallgatta a jegyző tollának percegését, a másik ásítozva dobolt irónjával a zöld asztalon, míg az elnök, letolva pápaszemét orra hegyére, izzadó homlokát törlé kendőjével. Szürke, hideg szemei fürkészve szegződtek az ajtóra, melyen most távozik az imént letárgyalt bűnügy személyzete: a beidézett tanúk és vádlottak.

- Van-e még odakünn valaki? - kérdi vontatott, rideg hangon a szolgától.

- Egy lány - mondja a szolga.

- Hadd jöjjön be az a lány.

Az ajtó kinyílt és a lány belépett. Üde légáramlat surrant be vele, mely szelíden meglegyintette az arcokat s megcsiklandozá a szempillákat: a vastag ködön át mintha egy sugár is lopózott volna az ablakhoz és ott táncolna a jégvirágok között, megsokszorozva magát a tárgyalási terem falain és bútorzatán.

Takaros egy teremtés. Délceg, arányos termet, melyre a kis virágos ködmönke olyan módosan simult, mintha szoborra lenne öntve; fekete szemei szendén lesütve, magas, domború homloka elborulva, megjelenésében báj, mozdulataiban kecs, szoknyája suhogásában varázs.

- Mi járatban vagy, gyermek? - kérdi az elnök közönyösen. (Az ilyen merev, szigorú hivatalnoknak nincs érzéke semmi iránt.)

A lány megigazítja fekete kendőjét a fején és mély sóhajjal feleli:

- Nagy az én bajom, nagyon nagy.

Hangja lágy és szomorú, a szívekig hat, mint a zene, mely, mikor már elhal is, mintha még mindig zendülne a levegőben elváltoztatva mindenkit és mindent.

A bírák arca nem olyan mogorva többé, a király képe, meg az országbíróé is odább, nyájasan integet neki a néma falról, hogy csak beszélje el azt a nagy bajt.

Ott az írás, majd elmondja az; csakhogy azt még előbb meg kell keresni a keblében, ki kell gombolni a pruszlik felső kapcsát s kezeivel benyúlni érte. Oh, a csúf kapocs! Ni, lepattant. leesett. Milyen elbűvölő látvány, amint lehajol érte szemérmesen, s az írás is kihull onnan.

A kegyetlen szürke fej, az elnöké, elfordul, csak a nagy, kövér kéz van kinyújtva az írás felé.

- Egy végzés - dünnyögi, amint szúró szeme elszalad az iraton. - Bede Anna felhívatik, hogy félévi fogságbüntetését mai napon megkezdje.

A lány szomorúan bólint a fejével s amint azt mélyen lesüti, hátracsúszik rajta a gyászkendő s a gazdag, fekete haj egy vastag fonata kioldózva omlik arcára. Jobb is, ha eltakarja, mert ha fehér liliom volt előbb, olyan most a szégyentől, akár a bíbor.

- Ma egy hete kaptuk az írást - rebegi töredezve. - Maga a bíró uram hozta, meg is magyarázta az értelmét, édesanyám pedig így szólt, szegény: >Eredj, lányom, a törvény törvény, nem lehet vele tréfálni.< Hát én el is jöttem, hogy kiálljam a félesztendőt.

Az elnök kétszer is megtörölgeti a szemüvegét, mérges, hideg tekintete fölkeresi a kollegák arcát, az ablakot, a padlót, a nagy vaskályhát, melynek likacsos ajtaján szikrázó tűzszemek nézik vissza mereven és azt morogja önkéntelenül: "A törvény törvény".

Majd újra meg újra végigolvassa az idéző végzést, azokat a kacskaringós szarkalábakat a fehér lapon: de bizony következetesen azt mondják, hogy Bede Anna orgazdaság vétsége miatt félévi fogságra van ítélve.

A bádogkarika őrült sebességgel kezd forogni. Bizonyosan szél támadt odakünn, aminthogy rázza is már az ablaktáblákat s mintha valakinek a hazajáró lelke volna, hideg borzongatást keltve, besüvít a nyílásokon: "A törvény törvény".

A kegyetlen fej helyeslést bólint a túlvilági hangnak, a nagy, kövér kéz pedig a csengettyűt rázza meg a törvényszolgának:

- Kísérje ön el Bede Annát a fogházi felügyelőhöz.

A szolga átveszi az iratot, a lány némán fordul meg, de pici piros ajka, amint görcsösen megmozdul, mintha szavakat keresne.

- Talán valami mondanivalód van még?

- Semmi. semmi; csak az, hogy én Erzsi vagyok, Bede Erzsi, mert tetszik tudni, a testvérem, az az Anna. Ma egy hete temettük szegényt.

- Hisz akkor nem te vagy elítélve?

- Oh, édes istenem! Hát miért ítélnének el engem? Nem vétek én a légynek sem.

- De hát akkor minek jössz ide, te bolond?

- Hát úgy volt az, kérem, hogy mialatt >ez a dolga< a király tábláján járt, meghalt. Mikor kiterítve feküdt a virágos kamrában, akkor jött ez a parancsolat a >félesztendő miatt<, hogy mégis ki kell állani. Oh, mennyire várta! Beh jó, hogy nem bírta kivárni. Nem ezt várta.

Könnyei megerednek a visszaemlékezésben, alig bírja folytatni:

- Amint ott feküdt mozdulatlan, becsukott szemekkel, örökre elnémulva, megsiketülve, megígértük neki az anyámmal, mindent jóvá teszünk, amit a szeretője miatt elkövetett. (Mert nagyon szerette azt a Kártony Gábort, miatta keveredett bűnbe.) Azt gondoltuk hát.

- Mit, gyermekem?

- Azt, hogy legyen meg a teljes nyugodalom a haló porában. Ne mondhassa senki, hogy adósa maradt: édesanyám a kárt fizeti ki, én meg a vármegyénél szenvedem el helyette azt a félesztendőt.

A bírák egymásra néznek mosolyogva: >Milyen naiv, milyen együgyű lány!< Az elnök arca is, mintha nem volna már olyan szertartásos hideg. Sárga kendőjével nem is annyira a homlokát törli, talán lejebb valamit.

- Jól van, lányom - szól halkan és szelíden -, hanem megállj csak, most jut eszembe.

Széles tenyerét homlokára tapasztja s úgy tesz, mintha gondolatokba mélyedne.

- Igen, igen, nagy tévedés van a dologban. Hibás írást küldtünk hozzátok.

Nagy, mélázó szemeit élénken emeli fel a lány az öregre s mohón szól közbe:

- Lássák, lássák!

Olyan fájó szemrehányás van hangjában, hogy az öreg elnök megint a zsebkendőhöz nyúl. A kegyetlen ember egészen el van érzékenyülve. Odalép a lányhoz, megsimogatja gyöngéden azt a holló-hajat a fején.

- Odafönt másképp tudódott ki az igazság. Eredj haza, lányom, tisztelem édesanyádat, mondd meg neki, hogy Anna nénéd ártatlan volt.

- Gondoltuk mi azt! - suttogá s kis kezét szívéhez szorította..

2010. febr. 8. 16:29
 2/4 anonim ***** válasza:
44%
Én normális ember vagyok, de nem fogom megírni a házidat.
2010. febr. 8. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
53%
Az a normális, aki pont ilyet ír, amilyet én, meg ami előttem van.
2010. febr. 8. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
85%

Csak azért mert ráérek

Cím:Megnevezi a főszereplőt.Nem derül ki belőle, hogy mivel tartozik, csak a mű elolvasásával derül ki

Szerkezet: A bevezetésben az író bemutatja a helyszínt, a tárgyalótermet.A teremben fagyos a hangulat a rideg bírák unottan várják a következő vádlottat. Fordulatot jelent a műben hogy belép a terembe egy szemrevaló lány aki jobb hangulatot teremt.

Tetőpont:A lány elmondja hogy féléves büntetését kell letöltenie(orgazdaság).Elmondja hogy ő nem Bede Anna hanem Bede Erzsi mert a testvére meghalt.

Megoldás:A bírák megsajnálják és azt mondják neki, hogy nem kell letöltenie a büntetést.Mikszáthnak ebböl a novellájából kiderül hogy az egyszerű embernek nincs fontosabb mint a becsülete.

Szereplők: Bírák:unottan bámulnak amíg a lány nem jelenik meg, a mű végére teljesen más oldalukat mutatják Bede Erzsi:feltűnöen szép és később erkölcsi nemességét is megismerhetjük. Az ideális nőalak Jókait idézi

Romantikus és realista stílusjegyek a műben:

a tárgyalóterem valós abrázolása, szigorú bírák szerepeltetése. Romantikus elem a műben Bede Erzsi nemes cselekedete hogy felválalta a testvére büntetését.A mű végére minden jóra fordul, a bírák jellemének ellentéten alapuló ábrázolása.

Elbeszélésmód:E/3-ban meséli el.Az író rokonszenvez Bede Erzsivel.A novella a bírák és Bede Erzsi beszélgetésével zajlik.



Kb. ennyi ha nem elég akkor még találj ki valamit

2010. febr. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!