A 6 cm átmérőjű parafagolyót egy rugóval vízzel telt edény fenekéhez rögzítjük. Mekkora a rugó megnyúlása? (D=22,1 N/m)?


A megoldásnak 0,0409 m-nek kéne lennie.


Kép hozzá: [link]

Parafa sűrűsége: 200 kg/m^3


Ehhez hozzá fogni sem tudtam. Valakinek ötlete?



2015. jan. 27. 20:01
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja, és a víz sűrűsége 1000 kg/m^3 (nem tudom, hogy ez kell-e hozzá).
2015. jan. 27. 20:03
 2/5 anonim ***** válasza:
Kiszámolod a felhajtó erőt. Ez az erő "nyújtja" a rugót. Ebből már megvan a megnyúlás is.
2015. jan. 27. 21:32
 3/5 A kérdező kommentje:

Megvan a felhajtóerő, 1.13 N (ha azt a képletet kellett használni, hogy: RÓ_folyadék * V_kiszorított * g = 1000 * ([4*pí*(0.03)^3]/3) * 10 = 1.13).


Tovább nem tudom, hogy hogyan kéne.

2015. jan. 27. 21:42
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Felhajtó erő hat felfelé.

A parafa súlya és a rugóerő lefelé.


A kettő egyenlő.


Ff = Fn+Fr


Fn = 200 * ([4*pí*(0.03)^3]/3) * 10=0,226N


Fr = D*x


1,13N = 0,226N + 22,1N/m * x


0,904N = 22,1N/m * x


x=0,904/22,1 m = 0,0409 m

2015. jan. 27. 22:15
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. jan. 27. 22:40