Hogyan kell ezt a két matekfeladatot megoldani?


1. Igaz-e, hogy 2013^2 + 2014 | 2013^(2014) - 2013 ? Indokoljuk válaszunkat.


2. Bizonyítsuk be, hogy minden n természetes számra 64 | 9^n - 8n -1


Azt sem tudom, hogyan álljak neki. Ilyet még nem csináltunk, egy emeltes feladatsorban van amit majd be kell adni.


2015. jan. 29. 16:50
 1/1 bongolo ***** válasza:

1)

Legyen x = 2013

Az osztó:

x² + x+1

Az osztandóból ki tudunk emelni x-et:

x·(x^x - 1)


Az x^x nem érdekes, hogy x-edik hatvány. Jobb is x^n-nek írni, ne vigyen félre, hogy x van a kitevőben.


Tudjuk, hogy x^n - 1 = (x-1)(x^(n-1) + x^(n-2) + ... + x² + x + 1)

Vegyük észre, hogy x-1 egy n tagú kifejezéssel van szorozva, amiben x minden hatványa szerepel a 0-adik hatványtól kezdve.

Azt keressük, hogy ez az n tagú kifejezés osztható-e x²+x+1-gyel.


Érdekes, hogy x³-1 = (x-1)(x² + x + 1). Az természetesen osztható.

Ha a rákövetkező hatványokba belegondolunk, a 6-odik lesz először fontos:

x⁶-1 = (x-1)(x⁵ + x⁴ + x³ + x² + x + 1)

= (x-1)[x³·(x²+x+1) + x²+x+1]

= (x-1)(x²+x+1)(x³+1)

Ennek is osztója az x²+x+1.


Már érezhető, hogy lesz még több ilyen is: ha n=3k, akkor hármas csoportokba tudjuk osztani az x hatványokat, és mindegyikből kiemelhető az x²+x+1. Mondjuk n=30 esetén:

x^39 - 1 = (x-1)(x^29 + x^28 + x^27 + ... + x⁵ + x⁴ + x³ + x² + x + 1)

= (x-1)(x²+x+1)(x^27 + x^24 + x^21 + ... + x³ + 1)


A 2013 is osztható 3-mal, tehát x^2013 - 1 is osztható x²+x+1-gyel.


2)

Teljes indukciós bizonyítás:

n=0 esetén: 9^n - 8n - 1 = 0, ennek osztója a 64.

Tegyük fel, hogy n=k-ra teljesül, vagyis 64 | 9^k - 8k - 1

n=k+1-re:

9^(k+1) - 8(k+1) - 1 = 9·9^k - 8k - 8 - 1 = 9·9^k - (9·8k - 8·8k) - 9

= 9·(9^k -8k - 1) + 64k

A zárójeles tényező osztható 64-gyel az indukciós feltevés miatt, a 64k szintén, tehát a kifejezésnek n=k+1 esetén is osztója a 64.

Ezért minden n-re teljesül a feltevés.

2015. febr. 7. 23:05