Két szabályos tetraéder felszíne 84cm^2 és 189cm^2. Milyen arányban vannak a térfogataik?

Már itt ülök e felett a példa felett jó ideje, de még mindig nem tudok rájönni, hogy hogyan kell. A suliban úgy próbálkoztunk, hogy egy kockába helyeztük a tetraédert, és ki kell számolna, hogy a tetraéder térfogata hányada a kocka térfogatának, és még ez sincs meg. Hogyan tovább?

2015. febr. 9. 19:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Keresd meg a teteaeder felszinenek kepletet. Mivel szabalyos test, ezert egyetlen adatabol (oldalhossz) kiszamolhato a felszine, ergo a felszinbol az oldalhossz is. Ha ez megvan, akkor mar csak a terfogatkeplet kell, mivel szabalyos test leven a terfogata is kiszamolhato az olalhosszbol. Innen nem nehez megadni a kert aranyt.
2015. febr. 9. 19:22
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ennyi adatból akár már ki is lehetne számolni a térfogatokat, és nézni az arányaikat.


Azt tudjuk, hogy ez a két test hasonló egymáshoz, tehát vehetjük a hasonlóság arányát. Azt tudjuk, hogy ha két test egymáshoz viszonyított hasonlósági aránya lambda (itt most h-val jelölöm, mert az hasonlít hozzá a legjobban), akkor felszíneik hasonlósági aránya h^2. A két test felszínének hasonlósági aránya kisebb/nagyobb=84/189, a hasonlósági arány ennek négyzetgyöke, vagyis h=gyök(84/189)=gyök(4/9)=2/3. Azt is tudjuk, hogy ha a hasonlósági tényező h, akkor a térfogataik közti arány h^3, vagyis (2/3)^3=8/27 lesz a két test térfogatának aránya. Értelemszerűen, ha nagyobb/kisebb arányt nézzük, akkor ennek a reciproka, vagyis 27/8 lesz.


Ha ezt nem tudod, akkor tudod, hogy A=4*T(szabályos háromszög), ebből megkapod az éleket, aztán pedig a V=T(alap)*M/3 képletet használod, ehhez persze a magasságot ki kell számolnod.


Ha további kérdéseid lennének, tedd fel őket bátran!

2015. febr. 9. 19:25
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon k˜öszönöm a válaszokat, próbálkozom vele, és ha megakadok, akkor írok!
2015. febr. 9. 19:36
 4/6 A kérdező kommentje:
Lenne egy kérdésem. Kiszámoltam a 2 tetraéder térfogatát. Hogyan tudom meghatározni az arányukat? Van valami egyszerű módszer rá?
2015. febr. 10. 19:51
 5/6 anonim ***** válasza:

Persze. Elosztod egymással őket :D Aztán a kapott eredményt visszafejted törtbe.


Vagy egyszerűbb, ha nem konkrétan kiszámolod a térfogatokat, hanem a kapott szorzatokat osztod egymással, így ha például mindkettőben van olyan, hogy *gyök(8), akkor az az egyszerűsítés után szépen kiesik.

2015. febr. 10. 20:00
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2015. febr. 10. 20:11