Matematika? Bővebben lent. Téma: oszthatóság

Gábor elfelejtette barátja hathegyű telefonszámát. 73_21_ Ez a szám páratlan és 3-mal, 4-gyel, 7-tel, 9-cel, 11-gyel, 13-mal osztva ugyanazt a maradékot adják. Melyik ez a szám?
2015. márc. 16. 20:40
 1/1 bongolo ***** válasza:

Szerintem nincs ilyen. Biztos ez a feladat?

Ugyanis 3-mal osztva a maradék 0,1,2 lehet. Ha 4-gyel osztva is ugyanaz a maradék, és a szám páratlan, akkor a maradék csak 1 lehet.

Ha N a szám, akkor ezek szerint N-1 osztható kell legyen 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 7-tel, 9-cel, 11-gyel és 13-mal. A 2 és a 3 nem fontos, mert ott van a 4 és 9 is (amik 2 illetve 3 többszörösei), vagyis marad a 4, 7, 9, 11 és 13, amik relatív prímek.

N = 4·7·9·11·13 · k

N = 36036·k

Viszont 36036·20 = 720720, de már 36036·21 = 756756, az már sok. Nincs 73-mal kezdődő.

2015. márc. 16. 21:54