Adott a következő egyenlet:

Ch=D/2-SQRT((D/2)^2-(A/2*cosα)^2)

Ezt hogyan lehet átrendezni úgy, hogy cosα -t megkapjam? Levezetné valaki?



2015. márc. 18. 13:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Kivonunk D/2-t: Ch-D/2=-gyök((D/2)^2-(A/2*cos(α))^2)


Értelemszerűen ennek az egyenletnek csak akkor lehet megoldása, hogyha Ch-D/2 negatív vagy 0, mivel a jobb oldal biztosan negatív vagy 0. Következő lépésben négyzetre emelünk:


(Ch)^2-Ch*D+(D/2)^2=(D/2)^2-(A/2*cos(α))^2


Kivonunk (D/2)^2-et: (Ch)^2-Ch*D=-(A/2*cos(α))^2


Szorzunk (-1)-gyel: -(Ch)^2-Ch*D=(A/2*cos(α))^2


Gyököt vonunk; ide is kell egy kikötés, hogy -(Ch)^2-Ch*D>=0, mivel a jobb oldal értéke biztosan pozitív vagy 0. Ha ez megvan, jöhet a gyökvonás; ezzel bejön a ±:


±gyök(-(Ch)^2-Ch*D)=A/2*cos(α), ezután szorzunk 2-vel, majd osztunk A-val:


±2*gyök(-(Ch)^2-Ch*D)/A=cos(α)


Ennyi lesz cos(α) értéke, amennyiben az ehhez az egyenlethez vezető lépések "szabályosak" voltak (nem kellett negatív számból gyököt vonni, vagy a négyzetre emeléssel nem jöttek be hamis gyökök).

2015. márc. 18. 14:12
 2/3 A kérdező kommentje:
Ch és A mindig abszolútértéket vesz fel az egyenletben.
2015. márc. 18. 20:14
 3/3 anonim ***** válasza:
Akkor mindenhol, ahol Ch és A van, oda berakosgatod a ||-jelet (CTRL+ALT+W).
2015. márc. 18. 21:17